Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Emiratet, Bahreini dhe Izraeli nënshkruajnë në Shtëpinë e Bardhë marrëveshjen historike

Emiratet, Bahreini dhe Izraeli nënshkruajnë në Shtëpinë

Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Izraeli kanë nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë një marrëveshje historike.

Marrëveshjet, të denoncuara nga palestinezët, i bëjnë ata shtetet e treta dhe të katërta arabe që ndërmarrin hapa të tillë për të normalizuar lidhjet që kur Izraeli nënshkroi traktate paqeje me Egjiptin në 1979 dhe Jordaninë në 1994.

Duke u takuar Netanyahu më herët në Zyrën Ovale, me Trump tha, "Ne do të kemi të paktën pesë ose gjashtë vende që vijnë së shpejti për të lidhur marrëveshjet e tyre me Izraelin. Por ai nuk përmendi emrin e asnjë prej kombeve të përfshira në biseda të tilla."

Duke folur nga ballkoni, Trump tha: "Ne jemi këtu këtë pasdite për të ndryshuar rrjedhën e historisë", duke e quajtur atë "një hap i madh në të cilin njerëzit e të gjitha besimeve dhe prejardhjeve jetojnë së bashku në paqe dhe prosperitet".

Ai tha se tre vendet e Lindjes së Mesme "do të punojnë së bashku, ata janë miq".

Marrëveshjet shënojnë një fitore të mundshme diplomatike për Trump. Ai ka kaluar presidencën e tij duke parashikuar marrëveshje për probleme të tilla të pakthyeshme si programi bërthamor i Koresë së Veriut vetëm për të gjetur arritje aktuale të pakapshme.

Sjellja e Izraelit, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini pasqyrojnë shqetësimin e tyre të përbashkët për rritjen e ndikimit të Iranit në rajon dhe zhvillimin e raketave balistike. Irani ka qenë kritik ndaj të dy marrëveshjeve./ I.M-Dritare.net