Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në ditën e 6. BBC: Protestat më të mëdha që nga 1968

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në

Dhuna ka shpërthyer në qytete në të gjithë SHBA në natën e gjashtë të protestave të shkaktuara nga vdekja në kujdestarinë e policisë së afrikano-amerikanit George Floyd.

Dhjetëra qytete vendosën pengesa, por shumë njerëz i injoruan ato, duke çuar në ndalesa dhe përleshje mes protestuesve e policisë.

Policia u përball me protestuesit në New York, Chicago, Philadelphia dhe LA, duke përdorur gaz lotsjellës dhe plumba fome për të provuar të shpërndajë turmat.

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në

Automjetet e policisë u vunë në zjarr dhe dyqanet u grabitën në disa qytete.

Vendi po përjeton trazirat racore dhe përhapjet e shpejtë e përplasjes civile që nga reagimet ndaj vrasjes së Martin Luther King në 1968, sipas BBC

Përhapja e zemërimit filloi të martën e kaluar, pasi një video tregoi se Floyd u arrestua në Minneapolis dhe një oficer i policisë së bardhë vazhdoi të gjunjëzohej në qafë edhe pasi ai u përgjërua se nuk mund të merrte frymë dhe ra pa ndjenja.

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në

Garda Kombëtare - forca ushtarake rezervë e SHBA për emergjencat e brendshme - tha të Dielën se 5,000 ushtarë nga personeli i saj ishin aktivizuar në 15 shtete dhe Uashington, DC, ku turmat u mblodhën përsëri pranë Shtëpisë së Bardhë.

Demonstruesit ndezën zjarr në ndërtesat atje, përfshirë një kishë historike të njohur si kisha e presidentëve dhe hodhën gurë kundër oficerëve . Policia përdori gaz lotsjellës si përgjigje.

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në

Në Louisville, Kentucky, një burrë u qëllua për vdekje në një konfrontim midis protestuesve, policisë dhe Gardës Kombëtare pas mesnatës herët të hënën.

Më shumë se 75 qytete po përjetojnë protesta, me rrugët vetëm disa ditë më parë të shkreta për shkak të koronavirusit, të hënën ishin plot me demonstrues duke marshuar krah për krah. Disa zyrtarë amerikanë kanë paralajmëruar për shpërthim të viruseve të lidhura me protestën.

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në

Për shumë njerëz, zemërimi pasqyron gjithashtu vite zhgënjimi për pabarazinë dhe diskriminimin socio-ekonomik, jo vetëm në vetë Minneapolis, ku vdiq George Floyd.

Megjithatë kufijtë e rreptë dhe vendosjen e Gardës Kombëtare, shumë demonstrime që kishin qenë paqësore gjatë ditës përsëri degjeneruan në dhunë gjatë natës.

Automjetet e policisë u vandalizuan, ndërsa oficerët vazhduan të përgjigjen me gaz lotësjellës dhe plumba gome.

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në

Presidenti Trump shkroi në rrjetet sociale: "Ligji dhe rendi në Filadelfia, TANI! Ata janë plaçkitës dyqanesh. Thirrni Gardën tonë të madhe Kombëtare."

Të paktën 4,400 njerëz janë arrestuar në protesta disa ditore, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press, për vepra penale përfshirë bllokimin e rrugëve automobilistike, plaçkitjen dhe prishjen e shtetrrethimit./ I.M-Dritare.net

Dhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë nëDhunë, zjarr, e grabitje, trazirat në SHBA hyjnë në