Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Britania bëhet vendi i parë në Europë që mbyllet plotësisht për herë të dytë!

Britania bëhet vendi i parë në Europë që mbyllet

Anglia do të shkojë në një bllokim të dytë kombëtar për një muaj, do të njoftojë Kryeministri Boris Johnson.

Dyqanet jo-thelbësore dhe restorantet do të duhet të mbyllen, thanë burimet për BBC.

Por ndryshe nga kufizimi në pranverë, shkollat ​​dhe kolegjet do të lejohen të qëndrojnë të hapura.

Kjo masë vjen ndërsa shifrat tegojnë që Mbretëria e Bashkuar është në rrugë për shifra të frikshme të vdekjeve.

Kyçja pritet gjithashtu të përfshijë kufizime në udhëtim dhe pritet të hyjë në fuqi të enjten, duke zgjatur deri në 2 Dhjetor, tha korrespondenti politik i BBC Nick Eardley.

Kryeministri do të drejtojë një konferencë shtypi në 17:00 pasi mbajti një takim kabineti për të diskutuar përgjigjen e koronavirusit më parë./ I.M-Dritare.net