Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Bota qan për Libanin, ndjekësit e Metës e gjejnë shkakun e shpërthimit dhe organizatorët!

Bota qan për Libanin, ndjekësit e Metës e gjejnë shkakun e

Teksa bota është e shokuar nga shpërthimi tragjik në Bejrut të Libanit, që u ka marrë jetën të paktën 50 personave dhe ka plagosur më shumë se 2700 të tjerë, dhe ka shkatërruar pothuajse plotësisht kryeqytetin, autoritetet janë pa fjalë mbi atë mund të ketë çuar në shpërthimin fatkeq.

Gjithsesi, pavarësisht se nuk ka një version zyrtar, madje as dyshime, disa shqiptarë duket se kanë gjetur jo vetëm shkakun e shpërthimit, por edhe kush e ka bërë, dhe arsyen se përse.

Në postimin e Presidentit Ilir Meta, që shpreh ngushëllime për Libanin, një person shkruan se ky është një sulm i të krishterëve, kundër myslimanëve, dhe shkaku është kthimi i Shën Sofisë në xhami./ I.M-Dritare.net

Bota qan për Libanin, ndjekësit e Metës e gjejnë shkakun e