Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

Kandidati për president i SHBA në zgjedhjet e 3 nëntorit, Joe Biden dhe kandidatje për zv.presidente Kamala Harris kanë bërë daljen e parë publike së bashku.

Biden e Harris, akuzuan Donald Trump se la SHBA "në copa" duke mos arritur ta udhëheqë vendin përmes pandemisë së koronavirus dhe pasojave të saj ekonomike.

Biden dhe Harris thonë se Trump e ka lënë reputacionin e Amerikës të bjerë poshtë.

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

Në ngjarjen e tyre të parë të fushatës së përbashkët në një shkollë të mesme në qytetin e lindjes së Bidenit në Wilmington, Delaware, të mërkurën, i nominuari presidencial i Partisë Demokratike dhe bashkëkandidatja për zëvendësen e tij u zotuan të udhëheqin kombin përmes tre krizave kryesore kombëtare: pandeminë, ekonominë në rënie dhe duke llogaritur racizmin sistemik.

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

"Amerikanët e mi, më lejoni t'ju prezantoj për herë të parë nënkryetarin tuaj të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara - Kamala Harris," tha Biden, përpara një mbledhjeje të vogël të reporterëve. Brohoritjet e zakonshme nga mbështetësit mungonin për shkak të masave paraprake të koronavirusit, që do të thoshte që anëtarët e publikut nuk mund të merrnin pjesë.

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

Biden theksoi karrierën e saj si një senatore dhe ish-prokurore në Kaliforni dhe e përshëndeti - vajzën e emigrantëve xhamajkanv dhe indianë- si gruaja e parë me ngjyrë dhe personi i parë me prejardhje aziatike për t'u bashkuar me një “biletë” presidenciale të një partie të madhe. "Këtë mëngjes, në të gjithë vendin, vajzat e vogla u zgjuan, veçanërisht vajzat e vogla me ngjyrë, të cilat aq shpesh ndjehen të anashkaluara dhe të nënvlerësuara. Sot, ndoshta, ata po e shohin veten për herë të parë në një mënyrë të re, "tha Biden.

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

"Historia e saj është histori e Amerikës. E ndryshme nga e imja në shumë detaje, por gjithashtu jo aq e ndryshme në thelb. "

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë

Duke marrë skenën pas Bidenit, Harris akuzoi Trump për dështime në udhëheqjen e tij./ I.M-Dritare.net

Biden e Harris bëjnë daljen e parë publike bashkë