Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Berisha: Nuk do ta votoj projektligjin për rritjen e pagave!

Berisha: Nuk do ta votoj projektligjin për rritjen e pagave!

Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një deklarate për media u shpreh se nuk do ta votojë projektligjin për rritjen e pagave. Berisha u shpreh se, ka insistuar që ky proces të fillojë me vendosjen e minimumit jetik prej 200 eurosh.

“Pasi mashtroi shqiptarët duke paraqitur rrogën e presidentit, të admiralit dhe të të razartit të gjitha këto nga 2.2 në 4.6 mln rritje, soli në parlament një ligj në të cilin ata që janë në nevojë, përfitojnë një rritje 1.5 ose 1%. në akt i tillë është jashtë çdo imagjinate. Kam qenë për rritjen e rrogave, por sot kjo farzë, ky akt në të cilin rriten dyfishohen rrogat e zyrtarëve më të lartë dhe zbresin me 1%. Dje kam insistuar që ky proces të fillojë me vendosjen e minimumit jetik prej 200 eurosh. Minimumi jetik zbut edhe varfërinë. Ishte një masë plotësisht e mundshme. Ne nuk e votojmë! S’jemi kundër rritjes së rrogave, por jemi kundër mashtrimit.”- tha Berisha./K.C/dritare.net