Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Babai im vrau nënën dhe pas 38-vjetësh ai ende nuk e tregon ku e ka çuar trupin!

Babai im vrau nënën dhe pas 38-vjetësh ai ende nuk e tregon ku e

Për 38 vjet, Sam Gillingham ka jetuar me një pyetje që i shqetëson shpirtin: si e vrau babai i saj nënën e saj në 1985 dhe pse nuk do të thotë se çfarë bëri me trupin?

Russell Causley fitoi lirinë me kusht, pasi u vendos se i burgosuri i dënuar më burgim të përjetshëm për vrasjen e Carole Packman, ishte i sigurt në komunitet.

Me kalimin e viteve, Sam është përgatitur për këtë moment. Por, pavarësisht se humbi luftën për lirimin e babait të saj, ajo fitoi të paktën një betejë: dhjetorin e kaluar ajo e dëgjoi të fliste për krimin e tij të tmerrshëm, pasi ai u detyrua të jepte llogari për veten e tij në seancën e parë publike të lirimit me kusht në Mbretërinë e Bashkuar.

"Ishte hera e parë që në fakt dëgjoja babanë tim të fliste që kur u burgos," thotë Sam. "Unë isha mjaft e befasuar nga ajo që ai bëri, duke pasur parasysh se ai e dinte që ne po shikonim ta dëgjonim”.

Hera e fundit që Sam kishte dëgjuar zërin e Causley-t ishte në mesin e viteve '90, përpara se të akuzohej përfundimisht pas shumë vitesh vonesa.

Babai im vrau nënën dhe pas 38-vjetësh ai ende nuk e tregon ku e

"Papritur ai më mori në telefon," kujton Sam. "Dhe ajo që më tha ishte: "Epo, Sam, policia sapo u largua. Dhe ata ende nuk më kanë akuzuar për vrasjen e nënës tënde".

Causley ka thënë tre versione të ndryshme të vrasjes së Carole. Ai i tha një të burgosuri tjetër se kishte vrarë me gaz helmues gruan e tij. Në një rrëfim që ai dërgoi në polici në vitin 2015, Causley tha se kishte goditur dhe mbytur Carole. Dhjetorin e kaluar, ai e ndryshoi përsëri historinë.

Babai im vrau nënën dhe pas 38-vjetësh ai ende nuk e tregon ku e

Por Russell Causley është pjesë e një grupi të vogël vrasësish mizorë, të cilët nuk kanë bërë asgjë për të lehtësuar dhimbjen e atyre që kanë mbetur pas.

Babai im vrau nënën dhe pas 38-vjetësh ai ende nuk e tregon ku e

“Arsyeja pse ishte e rëndësishme të bëhej një seancë publike e lirimit me kusht ishte të dëgjohej nga vetë shkelësi, për të kuptuar se çfarë ndodh pas atyre dyerve të mbyllura”, thotë Sam.

Dhe ndërsa dëgjoi gjatë orëve që pasuan, ajo arriti në përfundimin se babai i saj ishte ende duke u përpjekur të manipulonte.

Gjatë një pjese të seancës, Causley u pyet se si e kishte trajtuar vajzën e tij të atëhershme adoleshente. Ai pranoi se ishte një baba me disiplinë.

Babai im vrau nënën dhe pas 38-vjetësh ai ende nuk e tregon ku e

Causley tani do t'i kalojë vitet e tij të fundit jashtë qelisë, nëse nuk i thyen kushtet e lirimit dhe rikthehet në burg. Ndërsa e vërteta se çfarë ndodhi me të ëmën, nuk u zbulua kurrë për Sam Gillingham./L.F-dritare.net