Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Australia rikthen karantinën në shtetin më të madh të saj!

Australia rikthen karantinën në shtetin më të madh të

Shteti Australian i Viktoria ka deklaruar gjendjen e katastrofës dhe ka vendosur masa të reja bllokimi pas një rritje të infeksioneve me koronavirus.

Kryeministri Victorian Daniel Andreës tha se kufizimet do të hynin në fuqi të dielën në ora 18:00.

Sipas rregullave të reja, banorët e kryeqytetit shtetëror Melburn do t'i nënshtrohen një shtetrrethimi të natës.

Banorët nuk do të lejohen të udhëtojnë më tej se 5 km (3.1 milje) nga shtëpia e tyre, stërvitja do të kufizohet një herë në ditë, dhe një person do të jetë në gjendje të bëjë pazar për gjërat themelore në një familje.

Pas suksesit të hershëm në shtypjen e virusit, Australia ka pasur më pak raste se shumë vende të tjera, duke regjistruar rreth 17,000 infeksione dhe 200 vdekje.

Por rastet po rriten me shpejtësi në Victoria, duke përbërë shumë prej infeksioneve të reja të Australisë javët e fundit, duke promovuar kthimin e kufizimeve të bllokimit .

Të dielën, shteti raportoi 671 raste të reja të koronavirusit dhe shtatë vdekje. Këto rritje sollën gjithsejtë në 11.557 infeksione dhe 123 vdekje./ I.M-Dritare.net