Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Arrestohet oficeri që i vendosi këmbën George Floyd, akuzohet për vrasje!

Arrestohet oficeri që i vendosi këmbën George Floyd, akuzohet

Pas tre ditësh protesta të dhunshme në Minneapolis të Shteteve të Bashkuara, prokuroria ka ngritur akuza për vrasje të shkallës së tretë, ndaj ish-oficerit të policisë që u shfaq pak ditë më parë në një video, teksa i vendoste këmbën në qafë, George Floyd i cili ndërroi jetë.

Arrestohet oficeri që i vendosi këmbën George Floyd, akuzohet

Ish-oficeri tanimë është arrestuar, dhe sipas Prokurorit të Qarkut Hennepin, Mike Freeman, mbi të rëndon akuza e vrasjes.

Arrestohet oficeri që i vendosi këmbën George Floyd, akuzohet

Oficeri, Derek Chauvin, u mor në paraburgim të premten, tha Komisioneri në Departamentin e Sigurisë Publike të Minesota, John Harrington në një konferencë shtypi./ I.M-Dritare.net