Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Armenia dhe Azerbajxhani në luftë, Rama: Të vendoset armëpushimi menjëherë!

Armenia dhe Azerbajxhani në luftë, Rama: Të vendoset

Përplasjet kanë shpërthyer midis forcave armene dhe azerbajxhanase në rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, me vdekjet civile të raportuara nga të dy palët.

Armenia tha se Azerbajxhani kishte filluar një sulm ajror dhe artilerie të rëndë. Më vonë ajo deklaroi ligjin ushtarak dhe mobilizimin e plotë ushtarak.

Azerbajxhani fajësoi Armeninë dhe tha se po i përgjigjej bombardimeve përgjatë gjithë frontit.

Konflikti për një kohë të gjatë është ndezur përsëri në muajt e fundit.

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka premtuar mbështetje për Azerbajxhanin, duke e quajtur Armeninë "kërcënimin më të madh për paqen dhe qetësinë në rajon".

Ministria e Jashtme e Rusisë, ndërkohë, bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime për të stabilizuar situatën.

Të dy Armenia dhe Azerbajxhani ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik para shembjes së tij në 1991.

Për katër dekada ata kanë qenë të bllokuar në një konflikt të pazgjidhur mbi Nago-Karabakun, i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por i kontrolluar nga armenët etnikë.

Luftimet kufitare në korrik vranë të paktën 16 vetë, duke nxitur demonstratën më të madhe popullore për vite në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku, duke bërë thirrje për mobilizim të plotë dhe rimarrjen e rajonit.

Turqia ka lidhje të ngushta me Azerbajxhanin dhe nuk ka marrëdhënie me Armeninë për shkak të një mosmarrëveshje rreth vrasjes masive të armenëve gjatë epokës osmane. Armenia thotë se ky ishte një gjenocid, por Turqia e mohon ashpër këtë.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rolin e kryetarit të radhës së OSBE-së, lidhur me përshkallëzimin e konfliktit mes Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Në një njoftim në faqen zyrtare të OSBE-së, thuhet se Rama ka bërë thirrje për de-përshkallëzim urgjent të situatës.

“Unë i nxis të gjithë të përfshirët të kthehen menjëherë në armëpushim para se numri i viktimave të këtij konflikti të rritet më tej”- tha Rama./ I.M-Dritare.net