Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Antonio Guterres: Jemi në buzë të humnerës. Bota duhet të zgjohet!

Antonio Guterres: Jemi në buzë të humnerës. Bota duhet

"Shumica e botës më të pasur është vaksinuar, mbi 90% e afrikanëve janë ende duke pritur për dozën e parë. Kjo pabarazi është një turp.

Bota nuk ka qenë kurrë më e kërcënuar apo më e ndarë, ne jemi në buzë të një humnere dhe po lëvizim në drejtimin e gabuar. Unë jam këtu për të dhënë alarmin, bota duhet të zgjohet", kështu u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i OKB -së Antonio Guterres në Asamblenë e 76 -të të Përgjithshme në Selinë e OKB -së."

“Ne po përballemi me serinë më të madhe të krizave të jetës sonë ", vazhdoi ai, duke cituar pandeminë, ngrohjen globale dhe kaosin në Afganistan.

Sipas sekretarit të përgjithshëm premtimet në fund të fundit, janë të padobishme nëse njerëzit nuk shohin rezultate në jetën e tyre të përditshme./L.F-dritare.net