Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

9 rregulla të arta, për të pasur dhëmbë të bardhë!

9 rregulla të arta, për të pasur dhëmbë të

Për ata, që e kanë shumë problem faktin se i kanë dhëmbët e zverdhur dhe ende nuk kanë gjetur një mënyrë për t’i zbardhur, dritare.net sjell 10 rregullat e arta. Nëse ju doni të keni dhëmbë të bardhë dhe plot shkëlqim, duhet patjetër ta shihni artikullin, që dritare.net sjell për ju.

Image

Ndiqni një dietë, për të zbardhur dhëmbët

Nëse doni të keni dhëmbë të bardhë, duhet të hiqni dorë përfundimisht nga pijet me ngjyrë të errëta. Harrojeni verën e kuqe, çajin e zi, ose puron. Këta janë edhe faktorët që ju bëjnë me dhëmbë të verdhë.

Image

Kontrolloni furçën tuaj të dhëmbëve

…ose ndryshojeni atë çdo dy muaj. Përndryshe ju do të keni shumë baktere në gojë. Për të pasur dhëmbë të bardhë ju duhet ta lëvizni furçën në gojë në mënyrë rrethore, dhe jo vetëm para dhe mbrapa.

Image

Pastroni gjuhën!

Përdorni një pastrues për gjuhën dhe frymëmarrjen tuaj. Nga aroma e keqe e gojës, ngjyra e gjuhës dhe baktereve që hyjnë në gojë, mos prisni që të keni dhëmbë të bardhë. Përdorni një kurues për gjuhën sa më efektiv, dhe e lani atë me furçë.

Image

Hani ushqime pastruese

Mollët i pastrojnë shumë dhëmbët, por ju duhet të hani edhe ushqime të tjera si: kokoshka, karota, selino etj, sugjeron dritare.net

Image

Pastroni dhëmbët me sodë

Tashmë dihet se soda i pastron dhëmbët tuaj, prandaj ju duhet t’i lani ata çdo javë me sodë.

Image

Qëndroni të freskët

Për të kontrolluar freskinë në frymëmarrjen tuaj, fryji dorës dhe ndiheni aromën. Nëse ju ndieni një aromë të keqe, merrni pak pastrues dhe bëni gargare. Sigurohuni të jetë pa alkool.

Image

Përdorni një pe për të pastruar dhëmbët

Ju mund t’i pastroni dhëmbët kudo që jeni. Merrni një fill dentar, ose pe çfarëdo dhe pastroni vazhdimisht dhëmbët tuaja. Kjo do t’i largojë mbetjet nga dhëmbët tuaj.

Image

Lajini dhëmbët kur ngriheni dhe shtriheni në krevat

Image

Fshihe me ngjyrë

Nëse ju keni problem me ngjyrën e dhëmbëve tuaj, për gratë dritare.net ju sugjeron të përdorni një ngjyrë të errët për të lyer buzët, kjo do t’i japë më shumë shkëlqim dhëmbëve dhe do t’i tregojë më të bardhë./I.M-dritare.net