Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

7 të arrestuar në Paris pas sulmit terrorist

7 të arrestuar në Paris pas sulmit terrorist

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike Charlie Hebdo në Paris, thonë zyrtarët.


Një burrë i armatosur me një punonjës në një dyqan mishi plagosën dy persona në sulmin të premten.
I dyshuari kryesor, i identifikuar si një 18-vjeçar me origjinë Pakistaneze, u arrestua pranë vendit të ngjarjes. Policia tha se gjashtë të tjerë ishin në paraburgim dhe po merreshin në pyetje.


Sulmi po trajtohet si një incident terrorist. Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin tha se ishte "qartë një akt i terrorizmit islamik". Ai tha se policia kishte nënvlerësuar nivelin e kërcënimit në zonë.
Sulmi erdhi ndërsa një gjyq i profilit të lartë ishte në proces e 14 personave të akuzuar për ndihmën e dy xhihadistëve për të kryer sulmin në 2015 ndaj Charlie Hebdo, në të cilin u vranë 12 persona.
Charlie Hebdo liroi zyrat e saj pas sulmit në 2015, dhe ndërtesa tani përdoret nga një kompani e prodhimit televiziv.
Dy viktimat e sulmit të së premtes nuk janë emëruar zyrtarisht, por policia tha se ata ishin një burrë dhe një grua që punonin në kompaninë e prodhimit.
Kryeministri Jean Castex u tha gazetarëve në vendin e ngjarjes - afër Bulevardit Richard-Lenoir - se jeta e tyre nuk ishte në rrezik.

Çfarë thonë zyrtarët se ka ndodhur?

Në një intervistë me transmetuesin shtetëror France 2 të premten vonë, Darmanin e përshkroi goditjen me thikë si "një sulm të ri të përgjakshëm kundër vendit tonë, kundër gazetarëve".

"Është rruga ku ndodhej Charlie Hebdo. Kjo është mënyra se si veprojnë terroristët islamikë," tha ministri i brendshëm.

Ai tha se kishte urdhëruar që siguria të shtohej rreth sinagogave këtë fundjavë për Yom Kippur, dita më e shenjtë në kalendarin hebraik.

I dyshuari kryesor nuk është identifikuar, por Darmanin tha se ai arriti në vend tre vjet më parë si një i mitur i kombësisë pakistaneze.

Ministri shtoi se i dyshuari nuk njihej për radikalizim, por kishte një arrestim të mëparshëm për mbajtjen e një kaçavidë - dhe nuk dha detaje të mëtejshme./ I.M-Dritare.net