Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Imagjino ëmbëlsirën më të mirë në Tokë. Ose më mirë akoma, pyetni një të huaj në rrugë se cila është ëmbëlsira më e mirë? Po juve cila do të donit t’u shkrihej në gojë në këto çaste? Po ju shkon goja lëng ëëë?

Recetat e preferuara të gjysheve janë nga ushqimet më të preferuara për ne. E sidomos për ëmbëlsirat, sa mezi presim të vijnë festat për të marrë dozën e përvitshme, pak bakllava, pak tiramisu etj.

Megjithatë disa ëmbëlsira bëhen sipas shijeve lokale. Për shembull po të shkoni në Itali dhe të provoni tiramisu, shija do të jetë pak më ndryshe nga ajo që bëjmë ne në Shqipëri. Apo tartën me limon të Francës, e ëmbëlsira të tjera që disa i kemi provuar dhe të tjera duhet të udhëtojmë larg për t’i shijuar, ose vetëm t’i imagjinojmë.

Për t'ju ëmbëlsuar mbrëmjen, Dritare.net ka sjellë për ju, 50 ëmbëlsirat më të mira në botë.

Alfajores, Amerika e Jugut

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Apfelstrudel, Austri

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Bakllava, Turqi

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Keku i pyllit të zi, Gjermani

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Borma, Lindje e Mesme dhe Turqi

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Kek kaf, SHBA

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Cannoli, Sicily

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Cardamom Buns, Sweden

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Cendol, Singapor

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Biskota me çokollatë, Shtetet e Bashkuara

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Mousse me çokollatë, Francë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tortë kokosi, Amerika e Jugut

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Cornes de Gazelle, Marok

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Crème Brûlée, Francë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Dan Tats, Hong-Kong

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Donuts, Shtetet e Bashkuara

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tortë Eszterhazy, Hungari

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Flan, Amerikë Latine

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Gâteau Fondant au Chocolat, Francë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Gelato, Itali

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Gulab Jamun, Indi

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Cheesecake japonez

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Kashata, Afrika Lindore

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Kifli, Hungari

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!
Knafeh, Levant

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Kouign Amann, Britani e Madhe, Francë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Kulfi, Indi

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tartë limoni, Francë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tortë Linzer, Austri

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

M'hanncha, Marok

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Ma'amoul, Lindja e Mesme

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Mandazi, Sudani i Jugut

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Medovik, Rusi

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Cheesecake, New York, Shtetet e Bashkuara

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Oliebollen, Holandë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Pavlova, Australi dhe Zelanda e Re

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Polvorónes, Amerika Latine, Spanja dhe Filipinet

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Qatayef, Lindja e Mesme

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Rigó Jancsi, Hungari

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Akullore me shafran, Iran

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Topa susami, Jian Dui, Kinë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Akullorja, "Akulli i dëborës", Xue Hua Bing, Tajvan

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Byrek me qershi të tharta, Amerika Qendrore

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Oriz me mango, Tajlandë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Puding me sheqer të karamelizuar, Mbretëria e Bashkuar50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tartë Tatin, Francë

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tiramisú, Itali

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Keku me tri lloje qumështi, Meksikë dhe Amerika Qendrore

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Trifle, Mbretëria e Bashkuar

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!

Tub Tim Krob, Tajlandë./K.C/dritare.net

50 ëmbëlsirat më të mira, në botë!