Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

2 humbje jete dhe 712 qytetarë të infektuar me Covid-19 në 24 orë!

2 humbje jete dhe 712 qytetarë të infektuar me Covid-19 në 24

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar të infektuar me koronavirus 712 qytetarë. Fatkeqësisht dy qytetarë, një 73-vjeçar nga Tirana dhe një 73-vjeçar nga Gjirokastra, nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me Covid-19.

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror. Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127./M.T/dritare.net