Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Ju ndoshta do të habiteni kur të lexoni se disa nga ushqimet që konsumoni zakonisht kanë efekte mjaft pozitive që do t'iu shtyjnë ti konsumoni rregullisht për të shmangur disa sëmundje.

Dritare.net sot në këtë artikull do ju tregojë këtë listë të gjatë të ushqimeve që kanë shumë efekte pozitive.

Portokalli kundër akneve për një fytyrë të pastër

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Portokalli përmbajnë shumë vitaminë C, një antioksidant që ndihmon në luftimin e dëmtimit të lëkurës, zvogëlimin e rrudhave dhe zbutjen e saj. Së bashku me vitaminën C, ata kanë edhe shumë fibra, e cila përmirëson funksionin e sistemit të tretjes dhe ju bën të ndiheni të rinj për shumë kohë. Ata ndihmojnë planin tuaj humbje peshe, sepse ngrënia e tyre ju ndihmon të hani më pak.

Hani banane për dhëmbë më të shëndetshëm

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Bananet përmbajnë pektin, një lloj fibre që ndihmon në moderimin e sheqerit në gjak. Ata gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kushteve të zemrës përderisa ato janë një burim i madh i kaliumit. Së fundmi, ata mund t'ju ndihmojnë të humbni peshë për shkak të përmbajtjes së tyre të fibrave, të cilat do të pastrojnë trupin tuaj dhe do t'ju bëjnë të ndiheni më të plotë.

Hani një filxhan kos për të mbrojtur trurin

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Kosi siguron kalcium, i cili është çelësi për ruajtjen e eshtrave të shëndetshme. Është i mbushur me proteina, thelbësore për strukturën tuaj të muskujve dhe funksionimin e trurit. Është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës D, e cila jo vetëm që ndihmon kërkimin e kalciumit drejt eshtrave të shëndetshme, por kohët e fundit është zbuluar se ju mbron nga qelizat e para të zhvillimit të kancerit.

Përdorni perimet e fermentuara për tretje, humor dhe gjumë më të mirë

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Ata janë një nga burimet më të mira të probiotikëve që mund të gjeni. Perimet e fermentuara janë të mbushura me elemente të shëndetshme që rifreskojnë florën tuaj të zorrëve dhe ndihmojnë gjoksin tuaj të jetë më i shëndetshëm dhe i balancuar.

Konsumoni lakër për të një tretje më të mirë

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Lakra është e ngarkuar me fibër, e cila rregullon lëvizjet tuaja të zorrëve dhe ul kolesterolin. Lakra gjithashtu ndihmon në rregullimin e qarkullimit tuaj të gjakut, sepse ajo siguron pothuajse të gjithë sasinë tuaj të përditshme të vitaminës K.

Hani vezë për t'u kujdesur për sytë tuaj

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Vezët janë një burim i mirë i proteinave, veçanërisht nëse nuk konsumoni mish. Ata gjithashtu mund ta kthejnë bilancin tuaj të kolesterolit nga e keqja në të mirë. Ata janë të mbushur me një substancë që mbështet strukturën e trurit dhe zhvillimin e trurit, gjë që i bën ata një ushqim të shëndetshëm. Ato duhet të konsumohen kryesisht nga gratë shtatzëna.

Për të qenë më shumë në humor, konsumoni mjaltë

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Mjalti përmban antioksidantë që kanë qenë të lidhura me zvogëlimin e presionit të gjakut. Ai është i pasur me antioksidantë dhe vetitë antibakteriale që do t'i japin një nxitje sistemit tuaj imunitar, duke ju bërë më të fortë kundër viruseve dhe baktereve. Përveç kësaj, është një burim i polifenolit, një kimik organik që ndihmon në frenimin dhe luftën kundër depresionit duke iu kundërvënë stresit në qelizat e trurit.

Konsumoni tërshërë

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Tërshëra përmban shumë proteina, veçanërisht për vegjetarianët është një ndër ushqimet më të mira. Përmban një sasi të lartë të fibrave që ndihmojnë në pastrimine trupit tuaj, por gjithashtu do t'ju ndihmojë të parandaloni edhe një nga sëmundjet më të rrezikshme, Gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke zvogëluar kolesterolin e keq të pranishëm në gjakun tuaj.

Forconi muskujt me spinaq

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Spinaqi është një ndër perimet që përmban më shumë se çdo tjetër hekur. Spinaqi gjithashtu përmban magnez, i cili është i nevojshëm për rregullimin e metabolizmit, mirëmbajtjes së muskujve dhe presionit të mirë të gjakut. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, spinaqi ka dhe shumë fibra.

Boronicat të shërojnë si me magji

11 ushqimet që duhet t'i keni gjithmonë në kuzhinë!

Ashtu si portokalli edhe boronicat përmbajnë flavonoide, një substancë që parandalon rrezikun e goditjes ishemike tek gratë. Boronicat janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës C, e cila funksionon si një faktor anti-plakje që do ta bëjë lëkurën tuaj të butë dhe më të re./Përshtati nga Brightside- I.M-dritare.net