Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

100.000 të vdekur/ Në Brazil virusi vrau për 50 ditë, 50 mijë njerëz!

100.000 të vdekur/ Në Brazil virusi vrau për 50 ditë, 50

Brazili ka regjistruar më shumë 100,000 vdekje të lidhura me Covid-19, numri e dytë më e lartë në botë, pasi shpërthimi në vend nuk tregon shenja lehtësimi.

Virusi vrau 50,000 njerëz në tre muaj, por ai numër u dyfishua në vetëm 50 ditë. Deri më tani ka pasur më shumë se tre milion raste të konfirmuara.

Virusi ka vrarë në Brazil në 50 ditë, 1000 persona në ditë, ose rreth 41 persona në orë.

Pandemia nuk është akoma në kulm, por dyqanet dhe restorantet tashmë janë rihapur.

Presidenti Jair Bolsonaro ka minimizuar ndikimin e virusit dhe kundërshtoi masat që mund të godisnin ekonominë.

Udhëheqësi i ekstremit të djathtë, të cilin e kapi viusi dhe u shërua, luftoi kufizime të vendosura nga qeveritarët e shtetit për të frenuar Covid-19, dhe shpesh u është bashkuar turmave të mbështetësve.

Ekspertët janë ankuar për mungesë të një plani të koordinuar nga qeveria Bolsonaro pasi autoritetet lokale tani përqendrohen në rifillimin e ekonomisë, e cila ka të ngjarë të nxisë përhapjen e virusit.

Reagimi i qeverisë federale po drejtohet nga një gjeneral i ushtrisë i cili nuk ka përvojë në shëndetin publik. Dy ministra të mëparshëm të shëndetësisë, të dy mjekët, u larguan nga puna pasi nuk u pajtuan me presidentin për masat distancuese sociale dhe përdorimin e hidroksillorinës si një trajtim, megjithëse studimet thonë se nuk është efektive.

Presidenti Bolsonaro - i cili e ka quajtur Covid-19 një "grip të vogël" dhe është kritikuar brenda dhe jashtë vendit për përgjigjen e tij ndaj shpërthimit./ I.M-Dritare.net