Na ndiqni edhe në

Moti

Pësojnë ulje temperaturat/ Si do të jetë moti këtë të diel!

Pësojnë ulje temperaturat/ Si do të jetë moti këtë

Sot është vënë re një ulje e temperaturave, të cilat duken se do të vijojnë edhe përgjatë ditës së nesërme. Sinoptikanët parashikojnë se deri më 6-7 korrik do të kemi një mot të qëndrueshëm, ndërsa nuk përjashtoen shifrat lokal në zonat veriore dhe verilindore apo dhe breshëri.

Me rrezik për sinoptikanët mbetet fakti se me forcimin e erës rritet edhe favorizimi për shkaktim të zjarreve. Dita e djeshme ka shënuar temperatura prej 42 gradë celsius në qarkun e Beratit.

Metereologët thonë se në një pjesë të mirë të qyteteve ndihet goxha i nxehti për shkak të lagështisë së ajrit. Temperaturat për ditën e diel në veriperëndim të Velipojës do të jetë 32-33 gradë, ndërsa Gjiri i Lalëzit do të jetë 34 gradë, dhe Vlora po ashtu. Në Sarandë dhe Ksamil do jenë deri në 36 gradë celsius./M.T/dritare.net