Na ndiqni edhe në

Moti

Mot me shi dhe temperatura të larta/ Ja parashikimi për javën!

Mot me shi dhe temperatura të larta/ Ja parashikimi për javën!

Stina e verës me ditë me diell dhe temperatura relativisht të larta do të na shoqërojë edhe në javën e ardhshme. Ditën e hënë moti parashikohet fillimisht i kthjellët por nga orët e mesditës në ato të pasdites do të ketë shtim vranësirash. Në zonën e veriut dhe qendrës këto vranësira do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta dhe lokalisht në formë shtrëngatash. Në relievet malore do të jenë në formën e stuhive dhe rrebesheve afatshkurtër.

Dita e martë parashikohet të ketë mot të kthjellët në të gjithë territorin por përsëri nuk do të mungojnë vranësirat kalimtare në relievet malore shoqëruar me shtrëngata apo shi të dobët afatshkurtër.

Më pas për tre ditët e mbetura të javës vendi do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike./L.F-dritare.net