Na ndiqni edhe në

Moti

Këtë fundjavë i nxehti afrikan vjen në Shqipëri!

Këtë fundjavë i nxehti afrikan vjen në Shqipëri!

Qarkullimi i masave ajrore nga veriu i kontinenti afrikan do të diktojë kushtet e motit edhe në territorin shqiptar këtë fundjavë. Për pasojë: kthjellime dhe temperatura relativisht të larta dominojnë të shtunën dhe të dielën.

Por pasditen e së shtunës nuk do të mungojnë shirat në zonat veriore dhe juglindore. Por sërish do të rikthehet moti i nxehtë pasi shirat do të jenë të përkohshme. Ndërsa të dielën moti do të jetë i nxehtë edhe temperaturat do të rriten. Maksimumi këtë fundjavë pritet të shkojë 36 gradë celsius, ndërsa minimumi në 13 gradë celsius./K.C/dritare.net