Na ndiqni edhe në

Moti

Ditë me shi dhe diell/ Ja si do të jetë moti javën që vjen!

Ditë me shi dhe diell/ Ja si do të jetë moti javën që

Dita e hënë pritet të ndikohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të pasohen nga reshje shiu kryesisht në veri dhe përgjatë relieveve malore të vendit. Dita e martë parashikohet të ketë mot me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në mesditë të cilat në ekstremin verior do të pasohen nga reshje lokale shiu.

Të mërkurën, të enjten dhe të premten moti parashikohet i kthjellët e vranësirat të pakta kalimtare përgjatë maleve.

Era do të fryjë nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës fiton shpejtësi deri në 15m/sek. Temperaturat pritet të pësojnë rritje graduale në të dyja vlerat duke filluar nga dita e mërkurë. Vlerat termike do të luhaten nga 14 deri në 39 gradë celsius./K.C/dritare.net