Na ndiqni edhe në

Modë

Sytë si dhelpër/Trendi i fundit i bukurisë që kritikët këmbëngulin se është raciste!

Sytë si dhelpër/Trendi i fundit i bukurisë që kritikët

Së fundmi postimet në rrjetet sociale kanë sjellë një tendencë të re bukurie, "sytë e dhelprave". Në Instagram, Tik Tok dhe You Tube, njerëz nga e gjithë bota kanë postuar foto e video, duke përdorur taktika të ndryshme për të imituar sytë e tërhequr, të ashtuquajturit "në formë bajame" të personave të famshëm si: Kendall Jenner, Bella Hadid dhe Megan Fox.

Mësimet që tregojnë se si sytë tanë të duken si "sytë e dhelprës", këshillojnë të përdoret një kombinim midis hijes së syve, dhe qerpikëve të rremë. Gjithashtu këshilla përfshijnë ruajtjen e skajit të bishtit të vetullave dhe ribërjen e tyre për t'u dukur më të ngurta dhe më të këndshme. Të tjerë sugjerojnë tërheqjen e flokëve për të ngritur më tej sytë.

Sytë si dhelpër/Trendi i fundit i bukurisë që kritikët

Sytë tërheqës për t'u dukur të pjerrët ose më të zgjatur në formë, krijojnë një pamje të trishtueshme, sipas disa artistëve të fushës përkatëse, informon dritare.net.

Emma Chamberlain, një vajzë me 9.8 milionë ndjekës në Instagram, u kritikua për postimin e një fotografie të tillë. Ndjekësit e saj menjëherë reaguan, duke komentuar se janë ndjerë të ofenduar nga ky veprim.

Chamberlain e fshiu më vonë foton dhe kërkoi falje.

Për aziatiken Wang, një specialiste në fushën e bukurisë, kjo është një prirje e re në gjithë botën tashmë.

"Është një prirje e re që nxjerr në pah stereotipa të vjetra. Për shkak se i bën njerëzit të ndjehen të pakëndshëm dhe të mërziten".

"Ka ardhur koha të flasim për këtë, bukuria është liri".

Sytë si dhelpër/Trendi i fundit i bukurisë që kritikët

Siap Wang ky gjest ka "peshë historike të ngarkuar racionalisht", duke iu referuar përshkrimeve të kaluara aziatike në mediat perëndimore, karikatura që i potretizonin fytyrat e aziatikëve si "barbare". Megjithatë, në shekullin XXl, këto tipare aziatike janë shndërruar në një tendencë për njerëzit jo aziatikë.

Kelly H. Chong, profesor i sociologjisë në Universitetin e Kansas, thotë se:

"Ndikuesit kulturorë nga grupi dominues e legjitimojnë atë si një 'trend'.

Edhe termi "sy bajame", i cili është përdorur për të përshkruar formën e syve të dhelprave, është përdorur prej kohësh për të përshkruar formën e syve aziatikë.

"Sytë e mi nuk janë një tendencë", shkruan Chungi Too.

Ajo tregon për të kaluarën e pakëndshme të Hollivudit në përvetësimin e formës të syve të Azisë. Në fillim të viteve 1930, artisti Cecil Holland përdori disa teknika , të ngjashme me këto që përdoren sot, për të shndërruar aktorë jo aziatikë, në karaktere aziatike si: Fu Manchu apo Mickey Rooney.

Përfundimisht të gjithë do të zhyten tek ta, por vetëm përkohësisht dhe kjo për aziatikët është diçka e papranueshme, pasi sytë e tyre nuk munden të jenë vetëm një tendencë.

Sytë si dhelpër/Trendi i fundit i bukurisë që kritikët

Shumë aziatikë kanë kohë që kanë ndjerë presionin për të ndryshuar formën e syve të tyre dhe për t'i bërë ata të shfaqen më të mëdha.

Blefaroplastika përdoret për krijimin e qepallave të dyfishta. Është një nga procedurat më të zakonshme kozmetike në vendet e Azisë Lindore, si dhe në mesin e amerikanëve aziatikë. Por kur u popullarizua për herë të parë, në fillim të viteve 50, ajo u përdor si një mjet për gratë koreane për t'u përshtatur në SHBA.

David Ralph Millard, ishte kirugu i parë që realizoi një operacion të tillë gjatë luftës Koreane. Pacientët e tij të parë ishin vajza të martuara me ushtarë amerikanë , të cilat konsideroheshin "si kërcënime kulturore dhe racore për SHBA-në".

Në përpjekje për t'u dukur më pak kërcënuese , vendosën të nënshtroheshin operacionit.

Sytë si dhelpër/Trendi i fundit i bukurisë që kritikët

"Ndryshimi në mënyrë kirurgjikale e syve "të pjerrët" u bë shenjë e një aziatike "të mirë" dhe të besueshme, një modifikimi i fytyrës së të cilit siguroi një ilustrim ngushëllues të Azisë së besueshme.

Ajo që vlerësohet tërheqëse këto ditë ndikohet në mënyrë të konsiderueshme nga mediat sociale, ku tendencat e bukurisë mund të bëhen shpejt virale, dhe pa dyshim se po aq shpejt bëhen edhe shkatërruese për besimin dhe vetëvlerësimin e një personi.

Artisti i kozmetikës së Amerikës aziatike, Marc Reagan, tha se kur për herë të parë vuri re tendencën e dhelprave, ai nuk mendonte se ishte problem. Ai thjesht e pa atë si një grup teknikash përbërjeje për të përmirësuar sytë dhe për të ekzagjeruar një formë bajame.

Por më vonë Reagan shtoi se ai nuk është i befasuar që disa njerëz po ndjehen të lënduar nga tendenca, veçanërisht gjatë pandemisë, kur aziatikët lindorë kanë qenë në fokusin e sulmeve./R.P-dritare.net