Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Tavë me vezë dhe salçiçe për mëngjes!

Tavë me vezë dhe salçiçe për mëngjes!

Receta e rekomanduar këtë mëngjes është tavë me vezë dhe salçiçe. Kjo pjatë gatuhet lehtë dhe është mjaft e shijshme për gjithë familjen.

Përbërësit:

· 1 kg sallam derri

· 6 vezë

· 2 gota qumësht

· 1 lugë çaji kripë

· 1 lugë çaji mustardë

· 6 feta bukë të bardhë

· 1 filxhan djathë çedar

Përgatitja:

Në një tigan hidhni salçiçet për skuqje, ndërsa në një tas shtoni vezët, qumështin, kripën dhe mustardën. Shtoni kubet e bukës, djathë dhe sallam.

Hidheni në tavë për pjekje dhe lëreni të ftohet për 8 orë. Hiqeni nga frigoriferi 30 minuta para pjekjes.

Piqeni në 350 °C për 40 minuta. Ju bëftë mirë!/M.K-dritare.net