Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Receta/ Tavë me salçiçe dhe djathë për mëngjes!

Receta/ Tavë me salçiçe dhe djathë për

Kjo tavë e thjeshtë është një përzierje e shijshme, kremoze, me vezë dhe spinaq.

Përbërësit:

8 vezë

1 filxhan gjizë

1/4 filxhan qumësht

1 lugë çaji gjethe rigon

1/4 lugë çaji pluhur hudhër

1/4 lugë çaji kripë

1/4 lugë çaji piper

1 pako spinaq i grirë

1 1/2 filxhan djathë Cheddar

6 salsiçe

1/2 filxhan qepë jeshile të prera në feta

8 domate qershi

Përgatitja:

Në një tas të madh rrahim vezët, gjizën, qumështin, rigonin, hudhrën pluhur, kripën dhe piperin. Shtrydhni ujin e tepërt nga spinaqi. Llokoçisni spinaqin, djathin Cheddar, petat dhe qepët në përzierjen e vezëve. Hidheni në enë pjekjeje dhe lëreni deri në 40 minuta. Pritini në katrorë për ta shërbyer. Nëse dëshironi, zbukurojeni me domate qershi dhe majdanoz. Ju bëftë mirë!/M.K-dritare.net