Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Lakër jeshile, domate dhe vezë të pjekura në tost!

Lakër jeshile, domate dhe vezë të pjekura në tost!

Nuk ka mënyrë më të shijshme për të ngrënë lakër jeshile sesa të shoqëruar me vezë dhe djathë. Ky mëngjes vegjetal dhe me pak kalori i ka të gjitha!

Përbërësit:

· 2 lugë vaj

· 100 g lakër jeshile

· 1 thelpi hudhër

· ½ lugë speca djegës

· 2 vezë të mëdha

· 2 feta buke

· 50 g domate qershi

· 15 g djathë i grirë

Përgatitja:

Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe shtoni lakër jeshile, hudhrën dhe specat djegës. Gatuani, duke e përzier herë pas here, për 4 minuta derisa lakra jeshile të fillojë të skuqet Rregulloni nxehtësinë në mënyrë që uji të ziejë, më pas skuqni vezët për 2 minuta. Ndërkohë thekni bukën.

Hiqni vezët e ziera dhe sipër secilës pjesë të bukës vendosni gjysmë lakër jeshile, një vezë, domate qershi dhe feta. Ju bëftë mirë!/M.K-dritare.net