Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!

Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!

Moderatorja Arbana Osmani ka sjellë një tjetër recetë të shijshme për ndjekësit e saj, të cilët janë treguar shumë kuriozë pas kekut me boronica dhe bajame. Moderatorja pa hezituar ka publikuar në story hapat e shpejtë për përgatitjen e kekut. Për të gjithë përgatitjen e ëmbëlsirës Arbanën, duket se e ka ndihmuar me qejf të madh djali i saj Joni.

Përbërësit për kekun me boronica dhe bajame:

250g miell

200g sheqer

150ml vaj luledielli

1 pako fryrës për ëmbëlsira

4 vezë

50g bajame të grira

boronica (sa të doni)

Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!

Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!

Kek me boronica dhe bajame, Arbana Osmani ju tregon recetën!

Përgatitja

Pasi përzjejmë vezët me sheqerin, shtojmë miellin dhe fryrësin e ëmbëlsirës. Më pas vajin dhe bajamet e grira. Sipas dëshirës mund të shtoni dhe pak qumësht, ndërsa në fund hedhim boronicat. Pas përzjerjes, tavën e kekut e vendosim për pjekje në 180 gradë për rreth 30-35 minuta./M.T/dritare.net