Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Kafeja Dalgona, simboli i të karantinuarve në Korenë e Jugut, ja si ta përgatisni atë!

Kafeja Dalgona, simboli i të karantinuarve në Korenë e Jugut, ja

Përgatitja e kafesë koreane, u bë shumë shpejt një trend në internet. Në Seul, mëngjesi niste gjithmonë me një kafe, të shoqëruar me miq apo kolegë. Por me shpërthimin e koronavirusit, rutina ndryshoi. Quhet kafeja Dalgona, që mesa duket, tashmë nuk është vetëm e preferuara e koreanëve, por e evropianëve, amerikanëve, apo e kujtdo tjetër.

Kafeja Dalgona, simboli i të karantinuarve në Korenë e Jugut, ja

Çfarë ka të veçantë kjo kafe?

Ajo përgatitet me masa të njëjta, kafeje, sheqeri dhe uji. Përbërësit:

Dy lugë kafeje

Dy lugë sheqe dhe dy lugë ujë

Kafeja duhet të jetë nga ky lloji si në foto, që mund të gjendet fare lehtë edhe me bustinë.

Kafeja Dalgona, simboli i të karantinuarve në Korenë e Jugut, ja

Më pas përzihet me rrahëse elektrike. Nëse nuk ju gjendet një e tillë, fare mirë mund ta rrihni edhe me një lugë. Vetëm se do t’ju marri pak më shumë kohë. Masa e formuar është si një krem.

Kafeja Dalgona, simboli i të karantinuarve në Korenë e Jugut, ja

Mbushni deri në gjysmë një filxhan me qumësht, më pas shtoni nga kremi i formuar më parë. Përziejeni dhe kafeja është gati. Më poshtë ju sjellim edhe një video ilustruese./L.F-dritare.net