Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Arbana Osmani zbulon sekretin për pjekjen perfekte të gjelit!

Arbana Osmani zbulon sekretin për pjekjen perfekte të gjelit!

Arbana Osmani ka ndarë për të gjithë ndjekësit e saj recetën e pjekjes së gjelit të fundvitit, i cili është kryesori në tryezën festive.

Arbana Osmani zbulon sekretin për pjekjen perfekte të gjelit!

"Gjelin do ta piqni me gjoksin poshtë kështu:

30 minuta në 200 gradë,

75 minuta në 160 gradë,

75 minuat në 120 gradë,

5 minutat e fundit në 250 gradë. Pra në total 3 orë. Mos e hapni shpesh furrën, mos e ktheni gjelin, mos i shtoni ujë, mos e shponi me pirun dhe lëngun që do të lëshojë përdoreni për përgatitjen e kulaçit. Ndërsa për kulaçin përbërësit janë 1 kg miell zero, 500 g kos dhe gjysëm luge çaji sodë.",- shkruan Arbana për të gjitha amvisat./M.T/dritare.net