Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Akullore të shëndetshme pa sheqer, me pak kalori që mund t'i bëni lehtësisht në shtëpi!

Akullore të shëndetshme pa sheqer, me pak kalori që mund t'i

Akullorja është alternativa më e këndshme për t'u ëmbëlsuar gjatë verës. Për shkak të shijes dhe efektit freskues, të gjithë e dëshirojmë atë në ditët e nxehta të verës. Por cila është frekuenca e dëshiruar e konsumit të saj?
Fillimisht, një porcion akulloreje përcaktohet afërsisht 100 g.
Përbërësit kryesorë të një akulloreje janë: qumësht i skremuar, qumësht pluhur, sheqeri, shurupi i glukozës, stabilizuesit, emulguesit, pigmentet, aromatiket.


Ky fakt e bën akulloren të përshtatshme për konsum 1-2 herë në javë, por pa konsumim paralel të ëmbëlsirave të tjera. Për këtë arsye më poshtë do të prezantohen sugjerimet për akulloret e shëndetshme, të cilat janë të bëra vetë, të lehta për t'u bërë, po aq të këndshme sa akulloret komerciale dhe sigurisht që mund të konsumohen në mënyrë më të rregullt. Akulloret e shëndetshme zakonisht kombinohen me arrat ose derivatet dhe frutat e tyre, duke na ofruar kështu një shumëllojshmëri opsionesh ushqyese.
Akulloret e shëndetshme janë zgjedhja ideale për të gjithë. Qoftë për fëmijët, njerëzit që duan të humbin peshë, njerëzit që duan të mbajnë një peshë trupore të shëndetshme, njerëzit me diabet të tipit 1 ose tip 2, njerëzit që janë veganë ose personat që janë intolerantë ndaj laktozës, akulloret e shëndetshme janë zgjidhja e duhur dhe mund t'i bëjmë vetë, thjesht duke modifikuar produktet e qumështit me origjinë shtazore me disa me origjinë bimore përkatësisht (p.sh. qumësht soje, qumësht bajame etj.). Edhe për njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës, produktet e qumështit me origjinë shtazore mund të zëvendësohen me produkte përkatëse pa laktozë.
Më poshtë po ju japim ide për akullore të shëndetshme

Akullore të shëndetshme pa sheqer, me pak kalori që mund t'i
Akullore me banane dhe mjedra
E freskët, e shijshme dhe mbi të gjitha me vlera ushqyese, kjo akullore me banane dhe mjedra do të bëhet obsesioni ynë i ëmbël në ditët e nxehta të verës.

Akullore të shëndetshme pa sheqer, me pak kalori që mund t'i
Akullore e lehtë me çokollatë pa sheqer dhe banane
Një akullore e lehtë e shëndetshme me çokollatë dhe banane, ideale për të rinj dhe të moshuar.

Akullore të shëndetshme pa sheqer, me pak kalori që mund t'i

3 akullore të lehta të shëndetshme me fruta, tahini dhe kos
Tahini, mjalti, kosi, gjalpi i kikirikut, madje edhe gjiza, kur kombinohen me fruta dhe arra mund të na japin akullore të shëndetshme dhe të shijshme që bëhen lehtësisht, shpejt dhe pa aparat akulloreje./K.C/dritare.net