Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Uraganët po shtohen më shpejt se kurrë, arsyeja pse!

Uraganët po shtohen më shpejt se kurrë, arsyeja pse!

Ndërsa satelitët filluan të shpërndanin imazhet e uraganit Lee, meteorologët e dinin se po shikonin - "një stuhi përbindësh" siç e përshkroi një prezantues i motit.

Uragani Lee është rasti i tretë më i shpejtë i intensifikimit - kur shpejtësia e erës së një uragani rritet me 35 mph ose më shumë brenda 24 orëve. Më 7 shtator, shpejtësia e erës brenda Lee u dyfishua më shumë, duke e rritur atë nga një stuhi Cat 1 me shpejtësi 80 mph në një stuhi të tmerrshme Cat 5 me 165 mph.

Këto lloj kërcimesh shpërthyese në rritje po bëhen më të zakonshme në disa zona.

Intensifikimi i shpejtë shfaqet vetëm në një pjesë të vogël të cikloneve tropikale çdo vit. Megjithatë, një studim i botuar muajin e kaluar në Nature zbuloi se, brenda 240 miljeve nga vijat bregdetare, stuhitë që intensifikohen me shpejtësi janë tani dukshëm më të zakonshme sesa ishin 40 vjet më parë. Shembujt përfshijnë uraganin Ian në 2022 dhe uraganin Michael në 2018. Ky i fundit u hodh nga një stuhi e Kategorisë 2 në Kategorinë 5 një ditë përpara se të arrinte në tokë në zonën e Floridës. Ai mori dhjetëra jetë dhe shkaktoi dëme prej 25 miliardë dollarësh.

Zhvillimi i çdo uragani mbështetet në kushtet e duhura mjedisore. Nëse uji në oqean është mjaft i ngrohtë, ai lëshon sasi të mëdha energjie ndërsa avullohet, gjë që nga ana tjetër krijon një rënie në presionin e ajrit që nxit erëra të fuqishme.

Sistemi i forcimit gjithashtu përfiton nga ajri i lagësht përreth, i cili bllokon lagështinë dhe energjinë brenda vetë uraganit. Prerja e ulët vertikale e erës, ku erërat në lartësi më të larta mbeten relativisht të ulëta në shpejtësi, gjithashtu ndihmojnë uraganin të ruajë fuqinë e tij./dritare.net