Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Si t'i lani frutat në mënyrë të sigurt dhe çfarë të shmangni!

Si t'i lani frutat në mënyrë të sigurt dhe


Me siguri ju tashmë keni një mënyrë për të larë frutat, por a jeni të sigurt se është e duhura? Me gjithë këto video që qarkullojnë në internet se çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të bëjmë për të konsumuar në mënyrë të sigurt frutat tona të preferuara, ju mund të jeni konfuzë dhe me të drejtë. Kjo është arsyeja pse ne kemi mbledhur të gjitha sekretet e ekspertëve të sigurisë ushqimore për larjen e duhur të tyre, e cila nuk duhet të përfshijë ujin, sepse është plot me mikrobe dhe baktere të rrezikshme.

Si t'i lani frutat në mënyrë të sigurt dhe

Pse larja e frutave është kaq e rëndësishme?

Frutat mund të marrin baktere dhe mikrobe nga toka ose uji. Pesticidet dhe plehrat e përdorura në procesin e rritjes mund të mbeten në lëkurën e frutave. Dhe ndërsa shpëlarja me ujë është sigurisht më mirë se asgjë, sepse do t'i shpëtojë nga papastërtitë më të lira, ka metoda më të mira dhe më të sigurta.

Me uthull të bardhë
Uthulla është pastruesja numër një për larjen e frutave sepse ka veti antimikrobike. Si ta përdorim? Përziejmë tre gota ujë me një gotë uthull të bardhë dhe i lëmë frutat që duam të lajmë në këtë tretësirë ​​për 15 minuta. Shpëlajini me ujë. Pastaj konsumojini menjëherë ose lërini të thahen plotësisht përpara se t'i vendosni në sirtarin e veçantë të frigoriferit.

Si t'i lani frutat në mënyrë të sigurt dhe

Me lëng limoni
Kjo metodë funksionon si ajo me uthullën, pasi lëngu i limonit ka edhe veti antibakteriale. Aciditeti i tij natyral ndihmon në zbërthimin e disa mbetjeve në fruta.

Me vaj ulliri
Disa pesticide janë me bazë vaji, gjë që i bën ato lipofile, që do të thotë se tërhiqen nga yndyrat e tjera. Pra, nëse përzieni një gotë vaj ulliri me dy gota ujë dhe e fërkoni mirë në sipërfaqen e frutave, e shpëlani me ujë dhe do të keni një larje efektive.

Si t'i lani frutat në mënyrë të sigurt dhe

Me alkool
Ashtu si me uthullën e bardhë dhe lëngun e limonit, alkooli (si vodka ose tsipouro) do të vrasë dhe do të largojë bakteret që fshihen në sipërfaqen e frutave tuaja.

Me shafranin e Indisë
Sipas ekspertëve të sigurisë ushqimore, kjo erëzë mund të ndihmojë në pastrimin e frutave duke pastruar sipërfaqen e tyre dhe ka veti të shkëlqyera antibakteriale. E vetmja pengesë e kësaj metode është se ky përbërës është më i shtrenjtë se pjesa tjetër. Si ta përdorni? Përzieni 2-3 lugë shafran me pak ujë për të bërë një krem. Kremin e krijuar e vendosim në sipërfaqen e frutave duke përdorur pak letër kuzhine. Lëreni në fruta për disa minuta për të vrarë çdo mikrob dhe më pas shpëlajeni tërësisht.

Çfarë duhet të shmangni gjithmonë kur lani frutat
Sapuni, edhe pse krejtësisht i përshtatshëm dhe i sigurt për larjen e enëve, kur bie në kontakt me ushqime të caktuara mund të ndryshojë shijen e tyre, ndaj nuk rekomandohet./K.C/dritare.net