Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Pse qershitë janë kaq të vlefshme për trupin tonë!

Pse qershitë janë kaq të vlefshme për trupin tonë!

Mund të keni provuar shumë këshilla dhe truke për të rregulluar ankthin dhe problemet e gjumit dhe ndërsa disa prej tyre duhet të kenë funksionuar gjithashtu, kjo është një mënyrë super e shijshme për të relaksuar mendjen tuaj dhe për të rritur nivelet e melatoninës së hormonit të gjumit.

Ngrënia e qershisë jo vetëm që ju bën të gëzuar, por gjithashtu ju ndihmon të përmirësoni mirëqenien tuaj fizike dhe mendore. Nga kontrolli i niveleve të sheqerit deri te reduktimi i acidit urik të tepërt, qershitë kanë shumë përfitime të mrekullueshme.

Ekspertja Dr Dixa Bhavsar në postimin e saj të fundit në Instagram e quan qershinë një frut perfekt për mirëqenien fizike dhe mendore. Ajo thotë se qershitë rrisin nivelet e melatoninës antioksiduese në trupin tuaj, e cila ju ndihmon të relaksoheni dhe të keni gjumë të mirë. Një ilaç i mrekullueshëm për pagjumësinë, melatonina në qershi mund të kalojë lehtësisht barrierën gjak-tru dhe të prodhojë efekt qetësues në neuronet e trurit, qetëson mendjen tuaj dhe zvogëlon ankthin dhe nervozizmin, i cili gjithashtu ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së kokës për shkak të tensionit ose stresit.

"Qershitë janë të pasura me vitaminë A dhe C. Ato janë të mira për sytë dhe gjithashtu për hidratimin e lëkurës. Qershitë kanë kalium të lartë. Kjo ndihmon në rregullimin e ritmit të zemrës dhe presionit të gjakut dhe gjithashtu redukton rrezikun e hipertensionit. Fitosteroli i pranishëm në qershi është ndihmon për të reduktuar kolesterolin e keq”, thotë ekspertja duke elaboruar mbi përfitimet e qershive.

- Qershitë ndihmojnë në ruajtjen e Ph në gjak dhe gjithashtu kontrollojnë nivelet e sheqerit. Qershitë e tharta janë të mrekullueshme për pacientët me diabet dhe gjithashtu kanë veti anti-inflamatore që e bëjnë atë një frut të mrekullueshëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet autoimune.

- Ndihmon gjithashtu në reduktimin e acidit urik të tepërt nga trupi

- Ndihmon gjithashtu në detoksifikimin e mëlçisë dhe humbjen e peshës.

- Qershitë janë më të mirat për çekuilibrin dhe marramendjen

– Nga lëkura te sytë, zorrët dhe zemra, qershitë janë zgjidhja perfekte./M.K/dritare.net