Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Pse këto detaje ishin mister në veshjet e Michael Jackson!

Pse këto detaje ishin mister në veshjet e Michael Jackson!

Michel Jackson ishte mjaft selektiv në lidhje me veshjet e tij, pasi përherë synonte të ishte unik. Kjo është arsyeja pse kostumet e tij ishin plot me detaje intriguese që i bënin njerëzit kuriozë për rëndësinë e tyre.

Për shembull, ai shpesh vishte xhaketa me një shirit në mëngën e djathtë ku disa disa kishin të qepur "777".

Çorape të bardha

Michael Jackson kishte një dashuri të veçantë për çorapet e bardha me këpucë të zeza me qëllim që të tërhiqnin vëmendje teksa ai kërcente.

Shirit në mëngën e djathtë

Michael Jackson kishte një dëshirë të thjeshtë për rrobat e tij, ai donte që ato të dalloheshin nga turma. Kjo është arsyeja pse ai mbante shpesh një shirit në njërën mëngë. Kjo e bëri atë të dukej unik dhe të tërhiqte vëmendjen e njerëzve.

CTE në xhaketat e tij

Këto shkronja nuk kanë një kuptim specifik. Në vitet '90, kostumografët e Michael bënë disa këmisha të reja për të. Atij i pëlqyen, por donte të shtonte një prekje unike, kështu që vendosi të kishte shkronja në epoleta. Ai nuk e kishte problem se cilat shkronja, kështu që projektuesit i vendosën të gjitha shkronjat e alfabetit në një kapele dhe zgjodhën rastësisht tre. Kështu përfunduan shkronjat “CTE” në këmisha.

Ai vishte kostume më të vogla

Rutinat e kërcimit të Michael Jackson ishin tepër kërkuese dhe ai dha shumë energji në shfaqjet e tij. Ai do të punonte aq shumë sa në fund të shfaqjes, ndonjëherë humbiste deri në 5 kilogramë dhe beli i tkurrej për një centimetër. Meqenëse veshjet e tij duhej të përshtateshin siç duhet dhe të nxirrnin në pah lëvizjet e tij të kërcimit, çdo kostum i ri që vishte ishte pak më i vogël se ai i mëparshmi.

Preferonte mëndafshin kinez

Atij i pëlqenin materialet si mëndafshi kinez, shami mëndafshi dhe pëlhura elastike. Dizajneri i tij i kostumeve, Michael Bush, ndau në librin e tij se material elastik e bëri Michael të ndihej i qetë dhe i sigurt, gjë që i përshtatej stilit të tij të kërcimit. Sigurimi që rrobat e Xheksonit ishin të rehatshme për të kërcyer ishte një përparësi kryesore, pasi ai do të kërcente për orë të tëra çdo ditë, edhe kur nuk ishte në turne.

Ai ngjiste gishtat me shirit

Lëvizjet e duarve luajtën një rol të madh në rutinat e kërcimit të Michael Jackson. Për t'i bërë ato më të dukshme, ai dhe dizajnerët e tij të kostumeve krijuan një ide të zgjuar mbështjelljen e shiritit të bardhë rreth gishtave të tij. Por Michael donte t'i mbante gjërat unike, kështu që ai zgjodhi të ngjite vetëm gishtat tregues, unazën dhe ngjyrën rozë. Ky detaj i vogël shtoi pamjen e tij dhe ngjalli kuriozitet tek fansat të cilët pyesnin veten pse ai ngjiti vetëm tre gishta. /M.K-dritare.net