Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Pse gruaja e Victor Hugo braktisi teatrin për shkrimtarin, që e përbuzi gjithë jetën!

Pse gruaja e Victor Hugo braktisi teatrin për shkrimtarin, që e

Victor Hugo, një shkrimtar i njohur klasik francez shquhet për krijimin e romaneve të shumta të përjetshme. Është interesante se një nga lexuesit më të hershëm të romaneve të Hugos ishte e dashura e tij, Juliette Drouet. Çuditërisht, ajo kaloi 50 vjet duke transkriptuar me përpikëri dorëshkrimet e tij pavarësisht se u përball me kufizime financiare që e penguan atë të përballonte edhe një fustan të ri.

Takimi i tyre i parë

Rrugët e tyre u kryqëzuan në leximin e një prej romaneve të tij, ku Zhulieta atëherë 27-vjeçe luajti një rol të vogël. Ata nuk e dinin se po shpalosej një histori dashurie e cila do t'u sillte gëzim të pakufishëm, dhimbje tradhtie dhe zhgënjim të thellë.

“Ditën kur një grua që kalon para teje dhe lëshon dritë ndërsa ecën, je i humbur; ju jeni të dashuruar. Ka vetëm një gjë për të bërë: mendo për të me aq ngulm sa të detyrohet të mendojë për ty”, shkroi Hugo dikur për Juliette.

Juliette, e mbetur jetime nga nëna e saj disa muaj pas lindjes dhe babai i saj një vit më vonë, ajo u rrit nga xhaxhai i saj. Udhëtimi i saj në letërsi dhe poezi e çoi atë te skulptori James Pradier rreth vitit 1825, duke rezultuar në lindjen e vajzës së tyre, Claire. Megjithatë, ai zgjodhi të mos martohej me të për shkak të bindjeve të tij kundër martesës me modele. Në 1829, Juliette filloi karrierën e saj si aktore dhe jetoi një jetë luksoze si kurtezane. Por, pasi hyri me dëshirë në këtë marrëdhënie jokonvencionale, Juliette më vonë iu desh t'i jepte lamtumirën teatrit, të braktiste rolin e saj si një grua e mbajtur dhe të përballej me ashpërsinë e varfërisë, shrkuan Bright Side.

Nga pasuria te lecka

Hugo, megjithë pasurinë dhe ndikimin e tij fillimisht nuk e mbështeti financiarisht Juliette. Ai ishte i mendimit se sponsorizimi i saj do të dëmtonte reputacionin e tij, pasi ai kishte një përbuzje për marrëveshje të tilla. Për më tepër, ai vendosi rregulla të rrepta për Juliette, duke e ndaluar atë të ndërvepronte me të tjerët ose të largohej nga shtëpia pa pëlqimin e tij. Në të njëjtën kohë, Hugo mbeti i martuar me një grua tjetër dhe nuk kishte ndërmend të linte familjen e tij. Çuditërisht, as ai nuk kishte ndërmend t'i jepte fund lidhjes me Juliette. Në vend të kësaj, ai i propozoi asaj që të punonte si sekretare e tij, përgjegjëse për rishkrimin e të gjitha dorëshkrimeve të tij.

E nxitur nga xhelozia , dashuria e Hugos manifestohej ndonjëherë si posesivitet, dhe ai sillej sikur të kishte në pronësi Zhulietën. Juliette nuk i rezistoi kësaj dhe ishte gati t'i përkushtohej tërësisht të dashurit të saj. Ndërkohë, Juliette luftoi për të përballuar jetesën, shpesh duke u kthyer në peng sendet e saj për shkak të ngacmimeve të vazhdueshme nga kreditorët. Për shkak të kufizimeve të saj financiare, ajo shpesh përmbahej nga ndezja e zjarrit në oxhakun e saj dhe gjatë ditëve veçanërisht të ftohta, qëndronte në shtrat gjatë gjithë ditës. Hugo, nga ana tjetër nuk e lejoi Zhulietën të bënte ndonjë blerje të re.

Hugo e lejoi Zhulietën ta donte, por ai kurrë nuk e harroi gruan e tij. Në kulmin e historisë së tij të dashurisë me Zhulietën, ai i shkroi gruas së tij Adele : “Edhe disa ditë dhe pastaj do të të përqafoj, Adela ime. Shpresoj që nga 1 nëntori ta kem atë lumturi.”

Çdo letër mbushej me fjalë të dashura për gruan dhe familjen e tij

Ndërsa Hugo jetonte një jetë publike luksoze, Juliette u mbajt larg saj. Ajo lejohej ta shoqëronte shkrimtarin e njohur vetëm kur ai vizitonte dikë, madje edhe atëherë e priste me durim, duke u ndjerë si e dëbuar. Në një nga letrat e saj drejtuar atij, Juliette shprehu ndjenjat e saj, duke thënë: "Faleminderit për ty që më trajtove si një endacak".

Gjatë 10 viteve të izolimit vullnetar, bukuria e Juliette u zbeh në sytë e saj. Ajo besonte se ishte kthyer në një grua jo tërheqëse. Megjithatë, ajo vazhdoi të lavdëronte Hugo-n dhe madje vuri në dukje se ai nuk ishte plakur asnjë ditë dhe ende zotëronte të gjitha tiparet e tij simpatike . Hugo, nga ana tjetër, ishte i njohur për dashurinë e tij për festat . Ai shtronte darka me rreth 30 njerëz pothuajse çdo natë. Truku i tij i njohur për festën përfshinte futjen e një portokalli të tërë në gojë dhe më pas mbushjen e faqeve me sa më shumë copa sheqeri. Më pas, ai i përziente të gjitha në gojë dhe gëlltiste dy gota kirsch para se të gëlltiste gjithçka.

Hugo ishte i popullarizuar në mesin e grave

Hugo ishte ngatërruar në marrëdhënie me shumë gra. Disa vlerësime sugjerojnë se shkrimtari kishte mbi 200 të dashurura në vetëm një hark kohor prej 2 vitesh. Ai mund të kalonte një mëngjes me një grua të qetë, një pasdite me një kërcimtare popullore dhe një mbrëmje me një fisnike nga shoqëria e lartë. Por, dashuria e Juliette për të mbeti e palëkundur. Ajo po luftonte me kancerin , duke kuptuar se jeta e saj po i afrohej fundit, por rrallë fliste për të. Juliette jetoi një jetë të gjatë por të trishtuar duke ndërruar jetë në moshën 77-vjeçare. Shkrimtari, megjithatë nuk mori pjesë në funeralin e saj për shkak të shqetësimeve rreth perceptimit të publikut.

“Ajo më shpëtoi jetën në dhjetor 1851. Për mua ajo u internua. Asnjëherë shpirti i saj nuk e ka braktisur timin. Le ta duan ata që më kanë dashur mua. Le ta respektojnë ata që më kanë dashur”, ka shkruar ai.

Vetë Hugo ndërroi jetë dy vjet më vonë në moshën 83-vjeçare. Ceremonia e tij e lamtumirës u ndoq nga 2 milionë njerëz./M.K-dritare.net