Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Ju tregoj historinë tonë të miqësisë, perfekte ashtu siç duhet të jetë çdo miqësi tjetër!

Ju tregoj historinë tonë të miqësisë, perfekte ashtu

Anita, 59 vjeç dhe Gino, 84 vjeç, u takuan në një fshat të vogël në Tirolin e Jugut, Itali.

Kimia mes tyre ndodhi menjëherë pasi të dy kuptuan se sa shumë e donin muzikën dhe kërcimin, citon The Guardian. Në kohën e pandemisë, Anita punonte për një zyrë të qeverisjes vendore në Tirolin e Jugut në Italinë veriore.

“Unë jam me origjinë nga Australia, por u transferova në Itali në vitin 2010 për punën e burrit tim si profesoreshë universiteti,” thotë ajo.

“Ne kishim jetuar me fëmijët tanë në një fshat të quajtur St Michael që nga viti 2019. Unë punoja në zyrën e lejeve të qëndrimit dhe kur u shfaq Covid, vazhdova të shkoja në vendin tim të punës sepse duhej të shihja njerëzit personalisht,” thotë ajo.

Nga dritarja e zyrës së saj, ajo vuri re një zotëri elegant italian i cili mbante gjithmonë një kapele dhe një bastun.

“Më kujtohet se ai kishte edhe këto këpucë të bukura të lëmuara. E pashë gjatë gjithë kohës, por nuk e dija se kush ishte.”

Një ditë, në pranverën e vitit 2021 ai po pinte një kafe në një lokal kur e pa përsëri.

“Kur kamerieri erdhi për të marrë pagesën time, i thashë se do të paguaja edhe kafen e burrit. Ndërsa po largohesha, e dëgjova që i tha atij se fatura ishte paguar nga unë” .

Në udhëtimin e saj të radhës në kafene, ai ia ktheu favorin. Anita zbuloi se quhej Gino dhe se kishte 20 vjet që jetonte në fshat.

“Dikur kisha biznesin tim duke shitur fruta dhe perime, por kisha dalë në pension ne u takuam”, thotë ai.

“Unë shkoja në sheshin e tregut një herë në javë. Ne patëm një bisedë të bukur dhe më pëlqeu sinqeriteti i saj. Ka thjesht një respekt të të njëjtit mendim mes nesh. Pikërisht kështu duhet të jenë miqësitë…'

Dyshja shkëmbyen numrat e telefonit dhe ranë dakord të takoheshin sërish për kafe.

“Kishte diçka shumë të veçantë dhe të menjëhershme në miqësinë mes nesh,” thotë Anita. Në takimin e tyre të radhës, Xhino i tha se ishte i ve.

“Më pëlqeu që ai nuk kishte frikë të tregonte dobësinë e tij. Ai foli për gruan e tij me terma kaq të dashur. Më tregoi edhe për qentë e tij. Më pëlqeu ndershmëria dhe humanizmi i tij.”

Herën tjetër që dyshja u takuan, ata shkuan në një shfaqje lokale fotografike. “Ishin për 75 vitet e fundit të fshatit tonë ajo më tregoi broshurën dhe u interesova shumë”, thotë Xhino, e cila mundi t'i tregonte të gjitha për historinë e zonës ndërsa ata shëtisnin nëpër ekspozitë. Miqësia e tyre vazhdoi të rritej dhe Anita filloi të vizitonte rregullisht Gino në shtëpinë e tij.

“E di që mund ta telefonoj në çdo kohë dhe të vij”, thotë ajo.

"Ne ndajmë të njëjtin pasion për të kënduar, kërcyer dhe muzikën. Kur Gino ishte më i ri, idhulli i tij ishte Fred Astaire. Unë kopjoja lëvizjet e tij dhe njerëzit bënin shaka se këmbët e mia nuk preknin kurrë tokën," thotë ai.

Kur Anita zbuloi se Gino ishte nga Pulia në Italinë jugore, ajo përgatiti një darkë speciale për të festuar ditën e emrit. Gjashtë muaj më parë, Xhino nuk ishte mirë me Covid dhe u dërgua me urgjencë në spital, duke e lënë Anitën të shqetësuar. Kur mundi ta vizitonte, shkoi e veshur për karnavale, një ngjarje që po ndodhte në atë kohë në fshat.

“Vesha një fustan të mrekullueshëm sepse e dija se sa shumë do të qeshte. Kontrabandova një shishe konjak në spital dhe i derdha pak kur infermieret nuk po shikonin.”

“Kur ajo hyri në dhomë, u lehtësova shumë kur e pashë.”

Të dy e përshkruajnë miqësinë e tyre si "jashtëzakonisht të veçantë".

“Unë e dua dinjitetin dhe humorin e tij. Më bën të ndihem shumë mirë sepse më pëlqen vetëm mua”, thotë Anita.

"Edhe nëse ai nuk ndihet 100%, ka gjithmonë gëzim në zërin e tij".

Gino mendon se miqësia e tyre është perfekte. Është pikërisht ashtu siç duhet të jenë miqësitë./M.K-dritare.net