Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Ja ushqimi që duhet të hani çdo mëngjes nëse dëshironi të reduktoni fryrjen e barkut!

Ja ushqimi që duhet të hani çdo mëngjes nëse

Një stomak i fryrë mund t'i ndodhë të gjithëve. Të kesh një bark të fryrë bark mund të jetë vërtet e bezdisshme. Por lajmi i mirë është se mëngjesi është një kohë e shkëlqyer për të përfshirë disa përbërës në vaktin tuaj që mund të ndihmojnë në uljen e fryrjes.

1. Bananet janë të mira për stomakun e ndjeshëm.

Rezulton se bananet mund t'ju ndihmojnë të ndiheni më mirë në mëngjes. Nutricionistët shpjegojnë lehtësisht pse ndodh. Së pari, ekspertët thanë se bananet janë fruta me FODMAP të ulët (oligosakaride të fermentueshme, disakaride, monosakaride, poliole). Kjo do të thotë se ata kanë më pak gjasa të shqetësojnë stomakun tuaj nëse është i ndjeshëm. Gjithashtu, bananet kanë shumë fibra, të cilat janë të mira për tretjen. Fibrat ndihmojnë në mbajtjen e zorrëve tuaja të rregullta dhe parandalojnë kapsllëkun, i cili mund t'ju bëjë të ndiheni të fryrë. Ngrënia e bananeve gjithashtu mund t'ju bëjë të ndiheni të ngopur, kështu që keni më pak gjasa të hani shumë më vonë gjatë ditës.

Bananet ulin mbajtjen e ujit!

Një tjetër gjë e mrekullueshme për bananet është se ato mund të ndihmojnë në parandalimin dhe zvogëlimin e fryrjes, sepse ato janë plot me kalium. Ekspertët thonë se kaliumi ndihmon në kontrollin e niveleve të natriumit në trup, gjë që mund të ulë mbajtjen e ujit dhe fryrjen. Dhe kjo nuk është e gjitha, bananet gjithashtu kanë lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina B6 që mbështesin shëndetin e përgjithshëm të tretjes. Si përmbledhje, konsumimi i një banane në mëngjes mund të jetë e mirë për sistemin tuaj të tretjes dhe mund të lehtësojë stomakun tuaj të fryrë. Ju madje mund të hidhni pak në një tas me tërshërë të mbushur me fibra për një vakt të shijshëm dhe ushqyes. Por mos harroni se ngrënia e tepërt mund t'ju bëjë të shtoni peshë sepse ato kanë karbohidrate dhe sheqer. Nëse hani shumë banane ose ushqime të tjera të pasura me kalium, mund të shkaktojë shumë prej tij në trupin tuaj. Kjo quhet hiperkalemia e cila shkakton dobësi, lodhje, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash.

Është e domosdoshme të tregojmë kujdes dhe vëmendje kur bëhet fjalë për shëndetin e stomakut./M.K-dritare.net