Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Historia e një vajze me autizëm që shkon në universitet në moshën 11-vjeçare

Historia e një vajze me autizëm që shkon në universitet

Adhara Pérez Sánchez, një vajzë nga Meksika, ka një IQ që është 2 pikë më i lartë se ajo e Albert Einstein dhe Stephen Hawking. Ajo është vetëm 11 vjeçe dhe është bërë një shembull për t’u imituar, ndjekur dhe admiruar.
Ajo e kishte të lehtë të studionte, por i duhej një mjedis që përputhej me kërkesat e saj specifike. Në moshën 11-vjeçare, Adhara kishte arkivuar shumë arritje. Sigurisht që nuk është e zakonshme që fëmijët ta mbarojnë shkollën e mesme herët, por ajo arriti ta përfundojë atë në moshën 8-vjeçare dhe aktualisht është duke studiuar inxhinieri industriale në CNCI, me një fokus dedikuar matematikës.

Historia e një vajze me autizëm që shkon në universitet
Me një IQ të jashtëzakonshme prej 162, Adhara Pérez Sánchez tashmë ka krijuar një emër për veten në qarqet akademike. Ky rezultat është pak më i lartë se IQ-ja e Stephen Hawking dhe Albert Einstein, të cilët të dy kishin një IQ të vlerësuar prej 160. Por ajo kaloi periudha të vështira në shkollë.

Historia e një vajze me autizëm që shkon në universitet

Sánchez, e cila u diagnostikua me sindromën Asperger në moshën 3-vjeçare, përjetoi vështirësi në shkollë gjatë kësaj periudhe dhe shpeshherë ngacmohej nga të tjerët dhe mësuesit apo nxënësit e tjerë e quanin atë të çuditshme. Por e ëma e ndihmoi që këto gjëra të mos e pengonin dhe e inkurajoi vajzën të ndiqte ëndrrat e saj. Ajo aktualisht është e regjistruar në universitetin CNCI në Meksikë, ku po studion inxhinieri sistemesh e matematikë dhe shpreson të ndjekë kolegjin në SHBA. Ajo arriti që të shkruajë një libër mbi përvojat e saj.

Historia e një vajze me autizëm që shkon në universitet
Sánchez ka qenë në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Teksas dhe u ftua për të studiuar astronomi në Universitetin e Arizonës. Ajo tha: "Më duhet të qëndroj atje për 3 muaj për të mësuar dhe folur anglisht.”
Sot ajo është prova e gjallë që ëndrrat bëhen realitet. Kur u pyet për një këshillë, Sánchez tha: "Mos u dorëzo dhe nëse nuk të pëlqen vendi ku je, fillo të planifikosh aty ku dëshiron të shkosh.”/K.C/dritare.net