Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Fotot mahnitëse të galaktikës spirale afër Rrugës së Qumështit, çfarë sjell zbulimi i ri!

Një fotografi e një harku të madh plazmatik pranë Galaktikës Andromeda , galaktika e madhe spirale më e afërt me Rrugën e Qumështit, ka fituar konkursin 2023 Astronomi Photographer of the Year për një ekip astronomësh amatorë.

Harku gjigant i kapur nga ekipi i udhëhequr nga Marcel Drechsler, Xavier Strottner dhe Yann Sainty, në imazhin e titulluar ‘Andromeda, e papritur’, ishte një zbulim befasues dhe mund të jetë struktura më e madhe e këtij lloji pranë nesh në univers.

Në mënyrë tipike, një imazh i një zbulimi të ri është kryesisht një imazh i paqartë bardh e zi me një pikë ose spektër të zbehtë të pakuptueshëm dhe pothuajse të padukshëm, sipas astrofotografit László Francsics.

Fotot mahnitëse të galaktikës spirale afër Rrugës

Megjithatë, kjo “astrofoto është sa spektakolare aq edhe e vlefshme. Ajo jo vetëm që e prezanton Andromedën në një mënyrë të re, por gjithashtu e ngre cilësinë e astrofotografisë në një nivel më të lartë”, tha ai në deklaratë.

Një ekip astronomësh amatorë, të udhëhequr nga Marcel Drechsler nga Gjermania dhe Xavier Strottner nga Franca, zbuluan një mjegullnajë galaktike të panjohur më parë. Shkencëtarët tani po hetojnë objektin e madh, i cili ndodhet në afërsi të Galaktikës Andromeda, sipas Observatorit.

Një zbulim tjetër u bë nga një ekip astronomësh amatorë të udhëhequr nga Marcel Drechsler dhe Xavier Strottner, imazhi i mbetjeje yjore ultra të thellë në një mjegullnajë galaktike të panjohur më parë , një re gjigante pluhuri dhe gazi ku formohen yjet, citon CNN.

Një imazh i mjegullnajës së pulës vrapuese - e quajtur kështu sepse duket si një pulë gjigante që vrapon nëpër qiell, sipas faqes së internetit të NASA-s fitoi çmimin "Fotografi i Ri i Astronomisë së Vitit".

Fotot mahnitëse të galaktikës spirale afër Rrugës

Mjegullnaja ndodhet në konstelacionin Centaurus, rreth 6000 drita në vit larg Tokës, sipas njoftimit.

Astronomi profesionist Yuri Beletsky e përshkroi imazhin si "çuditërisht të bukur", duke shtuar: "Fotografët kanë arritur të kapin ngjyrat e gjalla të mjegullnajës, si dhe grumbullimin e yjeve të ngulitur. Ky grumbull përmban disa yje të rinj, rrezatimi intensiv i të cilëve bën që mjegullnaja përreth të shkëlqejë”./M.K-dritare.net