Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Çfarë ka mbi arkivolin e Mbretëreshës!

Çfarë ka mbi arkivolin e Mbretëreshës!

Arkivoli i Mbretëreshës doli nga Pallati i Westminsterit për në Ëestminster Abbey me Karrocën Shtetërore të Marinës Mbretërore.

Arkivoli është i veshur me Standardin Mbretëror dhe Instrumentet e Shtetit, Kurora e Shtetit Perandorak dhe një kurorë me lule.

Çfarë ka mbi arkivolin e Mbretëreshës!

Kurora përmban lule dhe gjethe të prera nga kopshtet e Pallatit Buckingham, Clarence House dhe Highgrove House me kërkesë të mbretit Charles III.

Lulet e përfshira janë: lule aromatike; trëndafila kopshti; lule bore; lule vjeshte. Ato janë të gjitha në nuancat e arta, rozë dhe ngjyrëvishnje të thellë, me elementë të bardhë që pasqyrojnë standardin mbretëror.

Gjethja që është përfshirë në kurorë u zgjodh për simbolikën e saj - rozmarinë (për kujtim), myrtle (një simbol i lashtë i një martese të lumtur) dhe lisi anglez (simbol i forcës së dashurisë)./L.F-dritare.net