Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Efektet anësore të ibuprofenit: Çfarë duhet të dini!

Efektet anësore të ibuprofenit: Çfarë duhet të dini!

Ju e dini se Ibuprofeni lehtëson dhimbjet e vogla, dhimbjet e kyçeve dhe temperaturën. Megjithatë, ju mund të mos i dini efektet anësore të këtij ilaçi të zakonshëm.

Tregoni kujdes në mënyrë që të mund ta përdorni këtë ilaç në mënyrë të sigurt. Ja cilat janë këto efekte dhe kur ka më shumë gjasa të ndodhin:

Si funksionon ibuprofeni

Ibuprofeni ndihmon në uljen e temperaturës. Gjithashtu ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të vogla si:

-dhimbje koke

-dhimbje dhëmbi

-dhimbje menstruale

-dhimbjet e shpinës

-dhimbjet e muskujve

Ibuprofeni i përket një grupi barnash të quajtur barna anti-inflamatore josteroide (NSAIDs) . Këto barna reduktojnë përkohësisht sasinë e prostaglandinave të prodhuara nga trupi juaj. Trupi juaj lëshon prostaglandina kur keni një dëmtim. Këto substanca të ngjashme me hormonet kontribuojnë në inflamacion, i cili përfshin ënjtje, temperaturë dhe rritje të ndjeshmërisë ndaj dhimbjes.

Efektet anësore të zakonshme

Ibuprofeni përdoret aq gjerësisht sa mund të jetë e lehtë të harrohet se ky ilaç mund të shkaktojë efekte anësore. Megjithatë, ibuprofeni është një ilaç dhe vjen me rreziqe si çdo ilaç tjetër. Efektet anësore më të zakonshme të ibuprofenit janë:

-dhimbje stomaku

-urth

-të përziera

-të vjella

-gazit

-kapsllëk

-diarreja

Jo të gjithë i kanë këto efekte anësore. Kur ato ndodhin, efektet janë zakonisht të lehta. Shumë njerëz mund t'i parandalojnë këto efekte anësore duke marrë ibuprofen me qumësht ose ushqim.

Efekte anësore serioze

Mund të ndodhin edhe efekte anësore serioze. Shumica e këtyre rreziqeve janë të rralla dhe zakonisht mund të shmangen duke marrë ibuprofen siç rekomandohet. Sidoqoftë, marrja e tepërt e ibuprofenit ose marrja e tij për një kohë të gjatë mund t'i bëjë më të mundshme këto efekte anësore serioze.

Sulmi në zemër dhe goditje në tru

Për shumicën e njerëzve, rreziqet e sulmit në zemër dhe goditjes në tru janë të rralla. Megjithatë, rreziqet tuaja rriten nëse përdorni shumë ibuprofen ose e përdorni atë për një kohë të gjatë.

Ulja e funksionit të veshkave dhe rritja e presionit të gjakut

Prostaglandinat ndihmojnë në mbajtjen e presionit në veshkat tuaja në nivelin e duhur për të filtruar lëngjet në trupin tuaj dhe për të mbajtur presionin e gjakut. Ibuprofeni ndryshon prodhimin e prostaglandinave nga trupi juaj. Ky ndryshim mund të çojë në një çekuilibër në presionin e lëngjeve të trupit, i cili mund të ulë funksionin e veshkave dhe të rrisë presionin e gjakut.

Ulçera dhe gjakderdhje në stomak dhe zorrë

Prostaglandinat gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e riparimit të vazhdueshëm të rreshtimit të stomakut , i cili ju mbron nga dëmtimi i acidit të stomakut. Për shkak se ibuprofeni ul sasinë e prostaglandinës që prodhoni, dëmtimi i stomakut si gjakderdhja dhe ulçera në stomak dhe zorrë janë një efekt anësor i mundshëm. Ky efekt anësor është mjaft i rrallë. Megjithatë, rreziku rritet sa më gjatë të përdorni ibuprofen.

Reaksion alergjik

Disa njerëz kanë një reaksion alergjik ndaj ibuprofenit, por kjo është gjithashtu e rrallë. Nëse keni pasur reaksione alergjike ndaj aspirinës, mos merrni ibuprofen. Nëse filloni të keni probleme me frymëmarrjen ose fytyra ose fyti juaj fillon të fryhet, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj dhe ndaloni marrjen e ibuprofenit.

Dështimi i mëlçisë

Ekziston një rrezik shumë i rrallë i dështimit të mëlçisë pas marrjes së ibuprofenit. Nëse keni sëmundje të mëlçisë , bisedoni me mjekun tuaj përpara se të merrni ibuprofen.

Ibuprofeni mund të jetë një ilaç i sigurt dhe i lehtë pa recetë (OTC) për dhimbjet dhe dhimbjet e vogla. Megjithatë, nëse nuk e përdorni siç rekomandohet, ibuprofeni mund të jetë i dëmshëm. Nëse përjetoni efekte anësore shqetësuese ose besoni se mund të keni marrë shumë, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj. Shumica e efekteve anësore serioze vijnë nga marrja e ilaçit kur nuk duhet, marrja e tepërt e tij ose marrja e tij për një kohë të gjatë. Ju mund të zvogëloni rrezikun e efekteve anësore duke përdorur dozën më të vogël të mundshme./M.K/dritare.net