Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Djali 8-vjeçar gjen thesar 900-vjeçar në plazhin suedez!

Tetë vjeçari, Bruno Tillema ka gjetur një zbulim të jashtëzakonshëm teksa ndodhej në Suedi për pushime me familjen e tij.

Tillema ka zbuluar një artefakt të lashtë viking teksa po skanonte tokën për thesare. Ndërsa skanonte plazhin, një objekt i veçantë metalik tërhoqi vëmendjen e Brunos dhe ai vendosi të hetonte. Ishte një artefakt trekëndor me ngjyrë kafe të errët, të gdhendur në mënyrë të ndërlikuar.

Djali 8-vjeçar gjen thesar 900-vjeçar në plazhin suedez!

Babai i tij, Andreas Tillema, tha: "Ne sapo i kishim dhënë atij një libër për fosilet dhe për shkak të kësaj ai po skanonte në mënyrë aktive tokën me sytë e tij."

Bruno pasi e gjeti objektin e mori dhe vazhdoi të ecë, pa e ditur rëndësinë e tij. Vetëm kur nëna e tij pyeti për atë që kishte gjetur Bruno, ata kuptuan se në banesë kishin një objekt të lashtë, citon Bright Side.

Arkeologët më vonë identifikuan gjetjen e Brunos si një shtrëngim bronzi të epokës së vikingëve, çuditërisht mbi 900 vjeç. Kopsa ishte projektuar në formën e një koke kafshe, një pjesë e hollë nga e kaluara. Zbulimi i mrekullueshëm i Brunos do të ruhet dhe do t'i shtohet një koleksioni, duke kontribuar në trashëgiminë e pasur historike të ishullit. Për më tepër, entuziazmi i Brunos për arkeologjinë është shtuaR, pasi ai ëndërron që një ditë të gjejë një kafkë Tyrannosaurus Rex./ M.K-dritare.net