Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Dita e gënjeshtrave. Pse e festojmë më 1 Prill!

Dita e gënjeshtrave. Pse e festojmë më 1 Prill!

Dita e 1 prillit është një ditë argëtuese ku njerëzit bëjnë shaka dhe mashtrojnë njëri-tjetrin. Por pse 1 Prilli? Epo, besohet se ka filluar shumë kohë më parë në Evropë. Një histori është se në të kaluarën, disa vende festonin Vitin e Ri rreth 1 Prillit. Por në vitet 1500, atëherë Franca ndryshoi kalendarin e saj, duke e bërë 1 janarin fillimin e vitit të ri. Disa njerëz nuk dinin për ndryshimin ose refuzuan ta pranonin, kështu që vazhduan të festonin Vitin e Ri në prill. Të tjerët talleshin me ta. Dhe kështu filloi tradita!

Historianët e lidhin gjithashtu Ditën Gënjeshtrave me festivale të tilla si Hilaria, i cili festohej në Romën e Lashtë në fund të marsit, ku njerëzit visheshin të maskuar, pra ‘gënjenin’ për fytyrën e tyre të vërtetë. Ka gjithashtu spekulime se 1 Prilli është i lidhur me ekuinoksin e pranverës, ose ditën e parë të pranverës në Hemisferën Veriore, kur ‘Nëna Natyrë mashtron njerëzit’ me një ndryshim të papritur të motit. Dita Gënjeshtrave u përhap në të gjithë Britaninë gjatë shekullit të 18-të. Në Skoci, tradita u bë një event dyditor. Që atëherë, dita e parë e muajit prill u zhvillua në një traditë mbarëbotërore. Në ditët e sotme, njerëzit në mbarë botën e shijojnë festën e 1 prillit duke bërë shaka me njëri-tjetrin. Është një ditë e shkëlqyer për t'u tallur me miqtë e familjes, ndaj mos u habitni nëse dikush përpiqet t'ju mashtrojë me një shaka qesharake! Gjithçka ka të bëjë me të qeshurat dhe shakatë, kështu që nëse dikush ju mashtron sot, thjesht qeshni! Është e gjitha në argëtim të mirë.

Pse e festojmë 1 prillin?

E festojmë 1 prillin sepse është një ditë për truke dhe shaka me njëri-tjetrin. Është një ditë e veçantë kur njerëzit kënaqen duke e bërë njëri-tjetrin të qeshin me shaka. Pra, gjithçka ka të bëjë me argëtimin dhe ndarjen e të qeshurave me miqtë dhe familjen./M.K-dritare.net