Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Aktorët në garë për të dalë më të mirët/ Publikohet lista e plotë e nominimeve për çmimet Oscar!

Aktorët në garë për të dalë më të

Sot janë bërë publike nominimet për Oscar 2023. Nominimet për të 23 kategoritë u lexuan në një prezantim të drejtpërdrejtë nga Teatri i Akademisë “Samuel Goldwyn” dhe përmes transmetimit të drejtpërdrejtë nga Riz Ahmed dhe Allison Williams.
Nominimet për çmimin Oscar zbuluan se cilët filma, aktorë dhe kineast do të fitojnë çmimin më të lakmuar në Hollywood.

Ja lista e plotë e nominimeve për Oscar 2023.

1- Piktura më e mirë!

All Quiet on

Avatar: The Way of Water

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All At Once

The Fabelmans

Tar

Top Gun: Maverick

Triangle Of Sadness

Women Talking

Aktorja më e mirë në një rol kryesor

Cate Blanchett, Tar

Ana De Armas, Blonde

Andrea Riseborough

Michelle Williams

Michelle Yeoh

Aktori më i mirë në një rol kryesor

Austin Butler, Elvis

Colin Farrell, The Banshees

Brendan Fraser, The Whale

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Angela Bassett, Black Panther

Hong Chau, The Whale

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All At Once

Stephanie Hsu, Everything Everywhere All At Once

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry, Causeway

Judd Hirsh, The Fabelmans

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All At Once

Regjia më e mirë
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Daniel Kwan

Steven Spielberg

Todd Field

Reuben Ostlund

Skenari më i mirë

The Banshees of Inisherin, Martin McDonagh

Everything Everywhere All At Once

The Fabelmans, Tony Kushner & Steven Spielberg

Tar, Todd Field

Triangle of Sadness

Skenari më i mirë i përshtatur

All Quiet on the Western Front

Glass Onion, Rian Johnson

Living

Top Gun: Maverick

Women Talking

Redaktimi më i mirë

Banshees

Elvis

Tar

Everything

Top Gun

Film më i mirë artistik i animuar

Pinocchio

Marcel The Shell

Puss In Boots

The Sea Beast

Turning Red

Kinematografia më e mirë
All Quiet

Bardo

Elvis

Empire

Tar

Kostumografia më e mirë

Babylon

Black Panther

Elvis

Everything Everywhere All At Once

Mrs Harris Goes To Paris

Dokumentari më i mirë artistik

All That Breathes

All the Beauty and the Bloodshed

Fire of Love

A House Made of Splinters

Navalny

Dokumentar më i mirë i shkurtër

The Elephant Whisperers

Haulout

How Do You Measure a Year?

The Martha Mitchell Effect

Stranger at the Gate

Film më i mirë artistik ndërkombëtar

Argentina, Argentina, 1985

Belgium, Close

Germany, All Quiet on the Western Front

Ireland, The Quiet Girl

Poland, EO

Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

The Whale

Muzika më e mirë-Partitura origjinale

All Quiet on the Western Front

Babylon

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Muzika më e mirë- Kënga origjinale

"Applause" from Tell It like a Woman

"Hold My Hand" from Top Gun: Maverick

Lift Me Up, Black Panther

Naatu Naatu

Everything Everywhere

Dizajni më i mirë i prodhimit

All Quiet on the Western

Avatar

Babylon

Elvis

The Fabelmans

Film më i mirë i shkurtër - i animuar

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Flying Sailor

Ice Merchants

My Year of Dicks

An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

Filmi më i mirë i shkurtër- Aksion live

An Irish Goodbye

Ivalu

Le Pupille

Night Ride

The Red Suitcase

Tingulli më i mirë
All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Elvis

Top Gun: Maverick

Efektet vizuale më të mira

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Top Gun: Maverick./K.C/dritare.net