Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

3 ushqimet më të mira pas një lindjeje cezariane!

3 ushqimet më të mira pas një lindjeje cezariane!

Është shumë e rëndësishme që një nënë e re të pushojë mjaftueshëm pas një lindjeje me prerje cezariane, sepse ka një sasi të madhe të humbjes së gjakut në krahasim me lindjen normale. Prandaj, ajo duhet të ndjekë një dietë ushqimore pas lindjes.

Gjatë javëve të para pas një seksioni cezarian, nëna duhet të monitorohet nga afër dhe ajo duhet të ndihmohet për të rifituar ekuilibrin e saj mendor dhe fizik. Ushqyerja është thelbësore për nënat pas lindjes. Gjatë ushqyerjes me gji, ajo gjithashtu ndihmon foshnjën të marrë lëndët ushqyese të duhura, duke siguruar shërim të shpejtë. Në muajt e parë, një fëmijë mund të marrë ushqim vetëm nga nëna e tij. Kështu, nëna duhet të sigurojë që ajo të hajë mirë si për veten ashtu edhe për të porsalindurin.

Kwto jan 3 burimet më të rëndësishme të të ushqyerit në dietën e nënës - vitamina C, hekuri dhe ushqimet e pasura me probiotikë.

Burimet ushqimore të vitaminës C

Perimet si brokoli , spinaqi janë burime të mira të vitaminave A dhe C, kalciumit dietik dhe hekurit. Portokallet, papajat, shalqinjtë, luleshtrydhet, grejpfrutet dhe patatet e ëmbla janë të pasura me vitaminë C, e cila ndihmon në luftimin e infeksioneve dhe forcimin e imunitetit.

Ushqime të pasura me hekur

Hemoglobina mbahet në trup nga hekuri, i cili ndihmon trupin të rifitojë gjakun e humbur gjatë lindjes. Hekuri gjithashtu kontribuon në funksionin imunitar të trupit.

Të verdhat e vezëve, spinaqi, brokoli dhe frutat e thata janë burime të shkëlqyera hekuri. Marrja ditore e rekomanduar e hekurit për gratë mbi 19 vjeç është 9 mg.

Ushqime të pasura me PROBIOTIK

Ekziston një ide e gabuar se gratë duhet të hanë vetëm qumësht dhe kos pa yndyrë. Shumica e hormoneve të grave varen nga yndyra. Kalimi në versionet pa yndyrë nuk siguron sasinë e nevojshme të ushqimit probiotik.

Pas seksionit cezarian, aktivitetet tuaja të zakonshme janë të kufizuara pasi ju këshillohet të pushoni. Duke qenë se nuk do të jeni në gjendje të bëni shumë aktivitet fizik, është e rëndësishme të kontrolloni atë që hani dhe të shmangni konsumimin e çdo gjëje që do të marrë shumë kohë për t'u tretur dhe për të rritur lodhjen. Konsumimi i pijeve me kafeinë si kafeja dhe çaji duhet të kufizohet vetëm në një filxhan në ditë pasi kafeina mund të shkaktojë probleme në rritjen e foshnjës. Alkooli duhet të shmanget pasi mund të ndërhyjë në aftësinë e nënës për të ushqyer me gji dhe të dëmtojë rritjen dhe zhvillimin e foshnjës./M.K/Dritare.net