Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

10 fakte befasuese që nuk i dini për shëndetin!

10 fakte befasuese që nuk i dini për shëndetin!

Me studime të rregullta që publikohen mbi shëndetin dhe fitnesin, mund të jetë e vështirë të vazhdosh me të gjitha informacionet. Disa nga gjetjet përsërisin këshillat shëndetësore që ekzistojnë prej vitesh, por të tjerat janë pak më tronditëse. Hidhini një sy këtyre 10 fakteve shëndetësore që mund t'ju habisin.

Pirja e kafesë mund të parandalojë depresionin

Ne dëgjojmë shumë për efektet negative të kafeinës në shëndetin tonë, por rezulton se kafeina ka edhe pikat e saj të mira. Hulumtimet nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit zbuluan se gratë që pinin të paktën katër filxhanë kafe në ditë mund të ulin rrezikun e depresionit me 20 për qind. Hulumtimet e mëparshme zbuluan gjithashtu se femrat që pinin dy ose më shumë filxhanë në ditë kishin më pak gjasa të kryenin vetëvrasje.

Përtypja e çamçakëzit ju bën më vigjilent

Nëse vuani nga një rënie përqëndrimi në mes të pasdites ose nuk mund të përqendroheni në mëngjes, atëherë provoni të përtypni çamçakëz për t'ju bërë të ndiheni më të kthjellët. Studiuesit e Universitetit të Coventry-t zbuluan se përtypja e çamçakëzit me shije nenexhiku redukton në mënyrë dramatike ndjenjën e lodhjes. Një tjetër studim mbi këtë temë zbuloi se çamçakëzi mund të përmirësojë rezultatet e përgjithshme të testit dhe kujtesën me 35 për qind, të lehtësojë stresin dhe të reduktojë nivelet e ankthit.

Ulja në një tavolinë mund të rrisë rrezikun e vdekjes me pothuajse 50 për qind

Punonjësit e zyrës bëni kujdes, pasi një studim nga Universiteti i Sidneit zbuloi se punonjësit e zyrës që ulen për më shumë se 10 orë në ditë në tavolinën e tyre kishin një rritje prej 48 për qind në rrezikun e vdekjes, në krahasim me njerëzit që rrinin ulur për më pak se katër orë në ditë. Për të luftuar këtë rrezik për shëndetin, përpiquni të bëni pesë minuta aktivitet çdo orë dhe sigurohuni që të bëni pushime të rregullta larg vendit tuaj të punës. Ndryshime të thjeshta si ngjitja e shkallëve në vend të ashensorit do të bëjnë gjithashtu një ndryshim pozitiv për shëndetin tuaj.

Bankomatet dhe tualetet publike janë po aq të pista

Tërheqja e parave nga një bankomat është diçka që ne mund ta bëjmë rregullisht, por sa prej nesh i lajnë duart pasi i përdorin ato? Testet e pastërtisë të kryera në Britani zbuluan se makinat ATM ishin po aq të ndotura sa tualetet. Specialistët hetuan tamponat e marra nga tastierat e kasafortës dhe nga tualetet publike aty pranë dhe zbuluan se të dy mostrat kishin të njëjtat baktere që dihet se çojnë në sëmundje.

Nëse jeni optimist, mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Sipas një studimi nga Qendra Mjekësore e Universitetit Duke, pacientët e zemrës që ishin më optimistë për trajtimin e tyre, në të vërtetë jetonin më gjatë se ata që ishin më pesimistë. Gjithashtu, sipas gjetjeve të një studimi të publikuar në revistën European Heart Journal , njerëzit që janë optimistë kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundjet e zemrës.

Aroma e mollës parandalon klaustrofobinë

Një mollë në ditë mund të bëjë më shumë sesa thjesht të mbajë larg mjekun, por gjithashtu mund të ndihmojë me klaustrofobinë. Me sa duket, nuhatja e një molle jeshile do të lehtësojë stresin që lidhet me hapësirat e mbyllura, sipas hulumtimit nga Fondacioni i Trajtimit dhe Kërkimit të Smell and Taste. Thithja e një mollë jeshile mund të parandalojë gjithashtu dhimbjet e kokës dhe migrenën dhe disa pronarë të shtëpive madje përdorin aromën për t'i bërë shtëpitë e tyre të duken më të mëdha për blerësit e mundshëm.

Nëse jeni të lodhur…bëni aktivitet fizik
Pas një dite të gjatë në punë, të shkuarit në palestër është ndoshta gjëja e fundit në listën tuaj të prioriteteve, por hulumtimi ka zbuluar se ushtrimet në fakt ju japin më shumë energji. Një studim i botuar në " Mjekësia dhe Shkenca në Sport dhe Ushtrime" zbuloi se nivelet e lodhjes dhe depresionit u përmirësuan pas një seance 30-minutëshe të ushtrimeve me intensitet të moderuar. Kjo është për shkak se stërvitja përmirëson shëndetin tuaj kardiovaskular që do të thotë se më shumë gjak dhe oksigjen rrjedhin në trup, duke ju dhënë më shumë energji.

Muskujt e barkut nuk do t'ju japin një bark të sheshtë

Shumë njerëz bien në grackën e të menduarit se mund të arrijnë një bark të sheshtë duke bërë crunches. Por e vërteta është se sasitë e pafundme të tyre nuk do t'ju japin stomakun e ëndrrave tuaja - pasi ushtrimi punon vetëm me barkun tuaj, jo me muskujt e qendrës. Një studim i botuar në Journal of Strength and Conditioning Research zbuloi se kryerja e gjashtë javëve të ushtrimeve të barkut nuk mjaftonte për të reduktuar yndyrën e barkut.

Gjërat me shkrim dore mund të ndihmojnë kujtesën tuaj

Hulumtimet nga Universiteti i Indianës zbuluan se për të mbajtur mend diçka, duhet të shkruani shënime me dorë, në vend që t'i shkruani ato në telefon. Mendohet se të shkruarit rrit kujtesën tuaj, pasi marrja e shënimeve me dorë kërkon procese të ndryshme njohëse. Për shembull, nëse në një leksion jeni duke shkruar shënime, duhet të dëgjoni me kujdes atë që folësi ka thënë pasi është e pamundur të shkruani çdo fjalë. Prandaj, përmes këtij procesi, ju jeni duke dëgjuar dhe përmbledhur informacionin në mënyrë më efektive sesa dikush që thjesht shkruan fjalë në një laptop.

Për t’u freskuar, pini diçka të nxehtë

Mund të tingëllojë kundërproduktive, por nëse doni të freskoheni, atëherë pini diçka të nxehtë. Sipas një studimi nga shkolla e Kinetikës Njerëzore të Universitetit të Otavës, duke qenë se pija është më e nxehtë se temperatura e trupit tuaj, ajo shkakton një reagim djersës në trup që më shumë se kompenson rritjen e saj. Pra, megjithëse fillimisht mund t'ju bëjë të ndiheni më të nxehtë, një pije e nxehtë do t'ju bëjë të djersiteni më shumë dhe për këtë arsye trupi në mënyrë efektive ftohet më shpejt./M.K/dritare.net