Na ndiqni edhe në

Kronikë

Shuhet në moshën 84-vjeçare, violinçelisti Gjovalin Lazri

Shuhet në moshën 84-vjeçare, violinçelisti Gjovalin

Është ndarë nga jeta në moshën 84 vjeçare, profesori i shquar i muzikës, Gjovalin Lazri.

Gjovalin Tish Lazri lindi në Shkodër më 13 tetor 1936. Në vitin 1950 -1958 ndoqi Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë.

Në vitin 1959 fillon studimet e larta në Akademinë e Muzikës dhe Arteve ne Pragë.

Më pas ka punuar si mësues violonçeli dhe zv/Drejtor Artistik i Shkollës se Mesme Artistike “Jordan Misja”, në Tiranë./E.B-dritare.net