Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Zgjedhjet lokale në Kosovë, KQZ: Komisionet dhe vëzhguesit duhet të jenë të vaksinuar!

Zgjedhjet lokale në Kosovë, KQZ: Komisionet dhe vëzhguesit duhet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u ka kërkuar partive politike në Kosovë që të angazhojnë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit vetëm komisionerë e vëzhgues të vaksinuar. Ndërsa qytetarët që do të marrin pjesë në zgjedhje duhet të mbajnë maskat anti-COVID dhe të respektojnë distancën prej 2 metrash në qendrat e votimit.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se do të vendosë dezinfektues në hyrje të secilit vendvotim. Për personat që janë të infektuar me COVID-19, KQZ-ja do të caktojë ekipe të lëvizshme të cilat do të shkojnë në adresë të tyre për t'iu mundësuar pjesëmarrjen në procesin zgjedhor. Në Kosovë, situata epidemiologjike është përmirësuar pas një përkeqësimi që filloi në muajin gusht. Autoritetet ndërmorën masa të reja kufizuese duke shpejtuar edhe fushatën e vaksinimit kundër COVID-19./M.T/dritare.net