Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Vuçiç mesazh popullit serb: Nuk do të nënshkruaj kurrë pavarësinë e Kosovës!

Vuçiç mesazh popullit serb: Nuk do të nënshkruaj

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka reaguar sërish në lidhje me tensionet me Kosovën dhe shpërbërjen e qeverisë ku janë caktuar zgjedhje të reja.

Vuçiç përmes një video-mesazh në Instagram shprehet se ai asnjëherë nuk do dakortësohet për të nënshkruar pavarësinë e Kosovës.

“Të dashur qytetarë, të nderuar qytetarë, në çdo fushatë elektorale dëgjoni lloj-lloj gjërash, dëgjoni gjithçka. Një pjesë e mirë e të pavërtetave dhe gënjeshtrave, por si President i Republikës më duhet të reagoj për një që nuk më shqetëson mua, që nuk ka të bëjë me bllokun e partive politike që unë personalisht mbështes, por ka të bëjë me shtetin dhe postulatet bazë që prehet vendi ynë. Përkatësisht, siç thanë në fushatën e kaluar se janë kundër sanksioneve ndaj Rusisë dhe se unë personalisht do t’i prezantoj më 3 prill, dhe pas zgjedhjeve nuk e kam bërë këtë dhe ata ende po mbrojnë sanksione kundër Rusisë. Federata Ruse edhe sot e kësaj dite, kështu që tani e kanë shpikur që unë jam gati të nënshkruaj pavarësinë e Kosovës, vetëm që të kalojnë zgjedhjet.

Unë dua që ju, popull i Serbisë, ta dini se kjo është një gënjeshtër famëkeqe. Dhe si njeri i nderuar, por jo vetëm kaq, por edhe si njeri që respekton Kushtetutën e vendit të tij, ligjet e vendit të tij dhe që e do popullin e tij në Kosovë më shumë se çdo gjë dhe që do t’i përmbahet gjithmonë ligjit dhe ligjit dhe letrën e betimit të vendosur në Ungjillin e Miroslavit, dua t’ju them se kjo është një gënjeshtër famëkeqe”, tha Vuçiç./M.K-dritare.net