Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Vuçiç: E njoh mirë Putinin, e di se çfarë ka në mendje tani!

Vuçiç: E njoh mirë Putinin, e di se çfarë ka

Presidenti i Serb, Aleksandër Vuçiç në një intervistë të dhënë për mediat në Beograd u shpreh se e njeh shumë mirë presidentin rus, Vladimir Putin dhe se i di mendimet e tij. Ndërsa në lidhje me vendimin për të mos vendosur sanksione ndaj Rusisë, ai është shprehur se ky është një vendim i drejtë për popullin e Serbisë.

Ndër të tjera Vuçiç ka thënë se se e njeh liderin rus më mirë se shumë liderë botërorë dhe se e di mirë se çfarë mendon ai.

“Unë mendoj se ne kemi marrë vendimin më të drejtë dhe më të mirë për ne. Dhe si mund të na bëjnë presion ata që zgjedhin çfarë sanksionesh duan dhe çfarë nuk duan dhe ata vërtet duan që ne të vendosim sanksione që ata vetë nuk i vendosin.

Besoj se Putin e njoh më mirë se 99 % e liderëve të botës dhe e kuptoj atë që ka në mendjen e tij. Mendoj se Perëndimi e befasoi në fillim dhe se tani është në një situatë ku nuk ka ku të shkojë dhe se ai po e befason më shumë Perëndimin dhe duhet të luftojë”, tha ai.

Më tej Vuçiç ka shpjeguar se Serbia nuk ka vepruar politikisht por në përputhje me normat e së drejtës ndërkombëtare./Xh.Xh/dritare.net