Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

SHBA-ja kërkon zbatim të menjëhershëm të marrëveshjes Kosovë- Serbi!

SHBA-ja kërkon zbatim të menjëhershëm të

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, në lidhje me marrëveshjen Kosovë- Serbi ka thënë se është një dakordësim shumë i rëndësishëm.

Ai është shprehur se SHBA-ja do të ofrojë përkrahje të plotë për zbatimin e gjitha obligimeve që rrjedhin nga Marrëveshja bazë për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Një marrëveshje e rëndësishme është arritur. SHBA-ja do të ofrojë përkrahje të plotë për zbatimin e plotë të këtyre detyrimeve në përputhje me angazhimet tona afatgjate për të avancuar sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin për popullin e Kosovës dhe të rajonit”, ka shkruar Hovenier në Twitter.

Hovenier shpërndarë edhe postimit e Departamentit Amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë. Departamenti thotë se të dy shtetet duhet të nisin menjëherë të implementojnë Marrëveshjet për normalizimin e marrëdhënieve./A.ZH-dritare.net